Sanitarni tehničar

Obrazovanje sanitarnog tehničara u području zdravstva, osim zajedničkih ciljeva u sustavu srednjoškolskog obrazovanja utvrđenih zakonom, ima cilj da učenici usvoje znanja i vještine te da se osposobe za obavljanje poslova u provedbi preventivne zdravstvene zaštite.

Cilj programa je:

• osposobiti učenika za propisno uzimanje i prijenos uzorka ljudskih ekskreta i drugih materijala (osim likvora, srži i tkiva);
  • osposobiti učenika za ispravno uzimanje i prijenos uzorka hrane, vode, otpadnih tvari i predmeta opće upotrebe;
  • osposobiti učenika za kontrolu namirnica, vode, otpadnih tvari i predmeta opće upotrebe;
  • osposobiti učenika za izvođenje dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije;
  • osposobiti učenika za suradnju u timu tijekom poduzimanja higijensko- epidemioloških mjera koje napose obuhvaćaju zdravstveni nadzor nad osobama i objektima u proizvodnji, prometu i skladištenju namirnica, predmeta opće upotrebe, pitke vode, dispozicije otpadnih tvari i drugim osobama i objektima koji mogu imati utjecaj na ljudsko zdravlje, te provođenje istih;
  • osposobiti učenika za razumijevanje postupaka i metoda u provođenju zaštite zdravlja stanovništva;
  • osposobiti učenika za savjesno, točno i precizno izvođenje analitičkih postupaka;
  • razviti kod učenika profesionalnu svijest i odgovornost, odnos prema zdravlju i bolesti te prema -mjerama za očuvanje i unapređivanje vlastitoga i tuđega zdravlja.
    Budući da odgoj i obrazovanje sanitarnog tehničara proizlazi iz specifičnosti djelatnosti, a to je rad s ljudima, rad na terenu i analitički postupci radi zaštite zdravlja pučanstva, posebno značenje pridaje se cilju obrazovanja koji je usmjeren na:
  • razvijanje humanog odnosa prema bolesniku, njegovoj obitelji i okolini,
  • čuvanje profesionalne tajne,
  • komuniciranje u sklopu radnog tima,
  • komuniciranje sa strankom i pacijentom,
  • urednost, točnost, preciznost i savjesnost.
    Tijekom obrazovanja treba poticati individualne sposobnosti i intelektualni razvoj učenika te odgajati društveno obzirne i odgovorne osobe. S obzirom na znanstvena, tehnološka i strukovna znanja, strukovni sadržaji čine osnovu stručnog obrazovanja i osposobljavanja sanitarnih tehničara za poslove i zadaće u provođenju preventive zdravstvene zaštite nakon srednje škole.

Strukovni sadržaji imaju zadaću:

• dati potrebna objašnjenja za razumijevanje rada sanitarnog tehničara, znanja i vještine koje određuju osobine, sposobnosti i navike sanitarnog tehničara,
  • omogućiti učenicima stjecanje sustavnih stručnih znanja za zahtjeve profesionalnog rada i djelovanja u području rada preventivne zdravstvene zaštite.
    Sastavni dio stručno-teorijskog obrazovanja i osposobljavanja sanitarnog tehničara jesu vježbe. Dio strukovnih sadržaja čini i strukovna praksa čija je zadaća postupno uvođenje učenika u poslove sanitarnog tehničara u realnim uvjetima. Izvodi se pod vodstvom zdravstvenih djelatnika u zdravstvenim ustanovama.
    Dio obrazovnog programa su fakultativni sadržaji koji nisu obvezatni, a organizira ih škola.
    Tijekom obrazovanja učenicima treba ukazati na veliku odgovornost u budućem profesionalnom radu i upoznati ih sa suvremenim metodama rada.
Opći sadržaji imaju zadaću:
  • ostvarivanje ciljeva općeg i zajedničkog interesa (razumijevanje i podizanje kulture življenja, briga za tjelesni razvoj i zdravlje učenika, za život i praksu, nužno poznavanje društvenih i gospodarskih prilika i stvaranje potrebne mogućnosti komuniciranja),
  • stjecanje temeljitog obrazovanja iz prirodno-znanstvenog i društvenog područja radi usvajanja potrebnog znanja za razumijevanje i svladavanje stručnih sadržaja te stjecanje podloge za nastavak obrazovanja.

« Lipanj 2017 »