Veterinarski tehničar

Program za veterinarske tehničare osposobljava učenike za obavljanje svih veterinarskih poslova koji nisu vezani uz postavljanje dijagnoze i propisivanje terapije, te za izvođenje laboratorijskih poslova tehničke naravi. Da bi veterinarski tehničar mogao obavljati te poslove, mora proći solidnu teoretsku i praktičnu naobrazbu. Učenik mora imati dobro opće obrazovanje posebice u biologiji, kemiji i fizici, te informatici, što omogućuje lakše svladavanje i shvaćanje stručnog dijela obrazovanja. Stoga je program za veterinarske tehničare koncipiran tako da povezuje opće obrazovanje i buduće zanimanje nizom predmeta uz stručnu praksu koja osigurava predradno iskustvo.
Strukovna znanja traže dobro poznavanje građe i funkcije životinjskog organizma, poznavanje ekonomskih i epizootioloških značajki bolesti, svrsishodnosti i redoslijeda preventivnih zahvata, pružanje prve pomoći i održavanje radne i proizvodne sposobnosti životinja.
Današnji nastavni plan predviđa i mogućnost izbornih , te fakultativnih sadržaja, što će posebice doći do izražaja kod realizacije programa u različitim područjima Republike Hrvatske. Tako će negdje biti više interesa za dodatne sadržaje iz područja peradarstva, drugdje za područje uzgoja riba, školjki ili rakova, ili pak uzgoja pčela, lovne divljači i sl.
Učenici se obrazuju za rad u veterinarskoj struci u zvanju veterinarskih tehničara ili mogu nastaviti školovanje na Veterinarskom ili srodnim fakultetima.

« Rujan 2017 »