Projekt stručnog usavršavanja nastavnika Medicinske škole u Rijeci

U ponedjeljak, 3. prosinca 2012. održana je prva radionica Projekta stručnog usavršavanja nastavnika Medicinske škole u Rijeci koju priprema i vodi Alen Vukelić, dr., profesor savjetnik. Tema ovogodišnjih radionica je Osiguranje kvalitete - samovrednovanje srednjih škola. Ciljevi i zadaci ovih radionica su upravljanje kvalitetom, razvoj ljudskih resursa, poticanje procesa učenja o sebi, planiranje kvalitete te jačanje kompetencija nastavnika - profesionalno usavršavanje. Na prvoj radionici bilo je 15 nastavnika. Na temelju samovrednovanja škola jača svoju autonomiju te kontinuirano radi na procesu učenja o sebi, što je i bit samovrednovanja kao sastavnog dijela unapređenja kvalitete.

U ponedjeljak, 3. prosinca 2012. radionici na temu Osiguranje kvalitete prisustvovalo je 15 nastavnika Medicinske škole u Rijeci: Draženka Maričić, Lobert Simičić, Ines Turković, Ana Uljar, Dunja Frković, Liljana Pavlović, Mirjana Lončar, Kristina Orešković, Daniela Depolo, Rajka Husejini, Melita Dolić, Bogumila Martinac Borovac, Tomislav Čorak i Josip Brusić

Samovrednovanje strukovnih škola u Republici Hrvatskoj regulirano je Zakonom o strukovnom obrazovanju, a prati ga Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (ASOO). Samovrednovanje u Medicinskoj školi u Rijeci prati i vrednuje Povjerenstvo za kvalitetu. Pristup procesu samovrjednovanja usmjeren je na stvaranje i razvoj nove dimenzije kvalitete i pružanju podrške ustanovama za strukovno obrazovanje u njihovim nastojanjima da ponude visokokvalitetno obrazovanje i osposobljavanje. Bit procesa je promicanje kontinuiranog unaprjeđenja kvalitete u ozračju otvorenosti i međusobnoga povjerenja kojima se pridonosi transparentnosti i usporedivosti na europskoj razini. Cijeni se dobra praksa i potiče međusobno učenje u procesu koji je dinamičan i poticajan te koristan ustanovama i cijelome sustavu. Pod sustavom osiguranja kvalitete pojedinačni će dijelovi sustava razviti svoje specifične mjere i procedure za autorizaciju, akreditaciju i vanjsko vrjednovanje. Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih je od rujna 2012. objavila web alate za proces samovrednovanja koji će poslužiti izradi baze podataka svake škole o upravljanju kvalitetom.

Prema Nacionalnom okviru za kvalitetu u Republici Hrvatskoj, samovrednovanje u Medicinskoj školi u Rijeci, kao i ostalih ustanova za strukovno obrazovanje predviđen je sljedeći plan i program rada Povjerenstva za kvalitetu: planiranje i programiranje rada,       poučavanje i podrška učenju, postignuća polaznika, materijalni uvjeti i ljudski potencijali; profesionalni razvoj zaposlenika, međuljudski odnosi; suradnja s ostalim dionicima; promicanje ustanove za strukovno obrazovanje, rukovođenje i upravljanje. Glavno načelo osiguranja kvalitete je stavljanje polaznika u središte te vrednovanje njihovih stečenih kompetencija.Cilj je izazvati kvalitativni pomak u odgojnom-obrazovnom radu.

Na temelju samovrednovanja škola jača svoju autonomiju te kontinuirano radi na procesu učenja o sebi što je i bit samovrednovanja kao sastavnog dijela unapređenja kvalitete.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 4. 12. 2012.