Međunarodni dan djece

U ponedjeljak, 3. listopada započelo je u Rijeci obilježavanje "Dječjeg tjedna". Međunarodni dan djece obilježen je u Medicinskoj školi u Rijeci u utorak, 4. listopada 2011. okruglim stolom na temu "Tolerancijom protiv nasilja", kojeg su organizirali članovi Debatnog kluba Medicinske škole u Rijeci u suradnji s voditeljicom Debatnog kluba Maricom Gašo, prof. Raspravljalo se o nasilju i koliko mi možemo učiniti da spriječimo nasilje. Ujedno, članice Debatnog kluba Pegi Pavletić, III-6 razred i Matea Polić, III-6 razred, izradile su prigodni plakat koji je postavljen u hodniku škole. Zaključak parlaonice je da je tolerancija najbolji način spriječavanja nasilja bilo kakvog oblika jer dovodi do međusobnog prihvaćanja i razumijevanja.

Na parlaonici  je sudjelovalo dvanaest učenika: Nikolina Špoljarić, IV-5 razred, Matej Grenko, III-3 razred, Pegi Pavletić, III-6 razred, Matea Polić, III-6 razred, Ingrid Javor, IV-8 razred, Nora Šahini, IV-4 razred, Iris Šarlija, IV-4 razred, Damjan Jelenić, IV-4 razred, Petra Jardas, II-4 razred, Tina Hrvatin, II-4 razred, Dijana Khalaf, II-4 razred i Hela Žuljavić, II-4 razred. Raspravljalo se o doista teškim temama koje pogađaju mlade, naročito neku manje sretniju djecu. Pod vodstvom profesorice Marice Gašo pokušalo se usmjeriti težnje mladih za isticanjem u pozitvnom smjeru; tražeći bit tolerancije i samu njenu srž kod mladih osoba. Učenici su davali svoje prijedloge i komentare kako se nositi s teškoćama u životu. primjerima su potkrijepili prijedloge kako postupati u skladu sa savješću, birajući ispravne putove, prijatelje i podršku. Svatko je mogao u sebi prepoznati neki primjer i poistovjetiti se sa situacijama koje su bile predmet rasprave. Dokazali smo kako se ne treba bojati oduprijeti nasilju, ali ne drugim oblikom nasilja već razumom, tolerancijom i uvažavanjem drugih osoba. Poslušali smo i savjete profesorice Gašo koja nam je pružila pogled na tolerantan svijet sa svojega, mnogo iskusnijega, stajališta. Pred nasiljem ne smijemo zatvarati oči već ga suzbiti razumijevanjem kako se ne bi prenijelo na mlađe naraštaje kojima služimo kao uzor. Zaključak parlaonice glasi: tolerancija je najbolji način spriječavanja nasilja bilo kakvog oblika jer dovodi do međusobnog prihvaćanja i razumijevanja (napisala Pegi Pavletić, III-6 razred).

Dječja prava temelj su izgradnje naprednog društva. Svijet mira je svijet u kojem djeca postaju prijatelji, u kojem uče i odrastaju u zajedništvu, igraju se i vesele.

Djeca su najosjetljivija skupina koja treba zaštitu, a čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima! To je jedan od ciljeva obilježavanja Međunarodnog dana djece koji se ove godine poklapa s 22. rođendanom UN-ove Konvencije o pravima djeteta.

Međunarodni dan djece proglasila je Generalna skupština UN-a 20. studenog 1959. godine, kada je usvojila "Deklaraciju o pravima djece", a 1989. godine "Konvenciju o pravima djeteta". UN svake godine obilježava Dan djeteta 20. studenog, radi boljeg razumjevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece.

Vijeće za djecu Republike Hrvatske odlučilo je da se Međunarodni dan djece u našoj zemlji obilježava svakog prvog ponedjeljka u mjesecu listopadu. zadaža vijeća za djecu je trajno praćenje ostvarivanja Nacionalnog programa djelovanja za djecu u Republici Hrvatskoj te koordiniranje i usklađivanje rada državnih i ostalih tijela pri ostvarivanju planiranih mjera i aktivnosti.

U ostvarivanju svoje zadaće, Vijeće osobito:

1. prati primjenu Konvencije o pravima djeteta i drugih međunarodnih akata koji se odnose na zaštitu djece te promiče prava djeteta;

2. raspravlja o nacrtima zakona i drugih propisa u svezi s ostvarivanjem prava djeteta, predlaže Vladi i odgovarajućim ministarstvima promjene Zakona i drugih propisa te izradu novih propisa iz područja koja se odnose na zaštitu djece;

3.  prati primjenu postojećih propisa koji se odnose na djecu i predlaže Vladi mjere za unapređivanje rada u tijelima koja u svojoj nadležnosti imaju poslove u svezi zaštite djece i ostvarivanju njihovih prava;

4. predlaže Vladi i drugim ovlaštenim tijelima financiranje iz državnog proračuna i drugih izvora pojedinih programa, značajnih za djecu;

5. prati provođenje nacionalnih programa za djecu u drugim državama;

6. koordinira i usklađuje rad povjerenstava i drugih stručnih tijela u dijelu koji se odnosi na ostvarivanje ciljeva predviđenih u Nacionalnom programu.

U različitim djelovima svijeta djecu omalovažavaju, iskorištavaju kao radnu snagu, tjeraju na sudjelovanje u ratnim sukobima s oružjem, prisiljavaju na prostituciju i sl. Vlade i organizacije za skrb djece imaju veliki i težak zadatak osigurati svoj djeci na svijetu život dostojan djeteta, život u kojem će se poštovati osnovna dječja prava, život u kojem će djeca biti samo djeca.

Očima djeteta

Poželi si oči i srce djeteta

koje veselo vrišteći trči zabranjenim travnjakom,

klikće zbog jedne sićušne ribice što klizi kroz vodu;

raspituje se o zvijezdama, i tko ih je zapalio,

i koje te nikad ne voli zbog tvoga debelog novčanika,

nego zato što se znaš igrati i smijati,

jer znaš pripovijedati priče i pjevati vesele pjesme.

Phil Bosmans

objavio: Mirjana Lončar   datum: 5. 10. 2011.