Međunarodni dan djece

Obilježavanje Međunarodnog dana djece u Medicinskoj školi u Rijeci nastavilo se u utorak, 5. listopada 2010. okruglim stolom na temu "Suživota i razvoja dječjeg samopouzdanja u interpersonalnim odnosima i interkulturalnom suživotu u školi", kojeg su organizirali članovi Debatnog kluba Medicinske škole u Rijeci u suradnji s voditeljicom Debatnog kluba Maricom Gašo, prof. Raspravljalo se o pravima djece i koliko ih poštujemo. Zaključak okruglog stola bio je da većina nastavnika i učenika poštuje određena pravila. Ujedno, članica Debatnog kluba Andreja Dušanić, IV-7 razred, izradila je prigodni plakat koji je postavljen u hodniku škole.

Dječja prava temelj su izgradnje naprednog društva. Svijet mira je svijet u kojem djeca postaju prijatelji, u kojem uče i odrastaju u zajedništvu, igraju se i vesele.

Djeca su najosjetljivija skupina koja treba zaštitu, a čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima! To je jedan od ciljeva obilježavanja Međunarodnog dana djece koji se ove godine poklapa s 21. rođendanom UN-ove Konvencije o pravima djeteta.

Međunarodni dan djece proglasila je Generalna skupština UN-a 20. studenog 1959. godine, kada je usvojila "Deklaraciju o pravima djece", a 1989. godine "Konvenciju o pravima djeteta". UN svake godine obilježava Dan djeteta 20. studenog, radi boljeg razumjevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece.

Vijeće za djecu Republike Hrvatske odlučilo je da se Međunarodni dan djece u našoj zemlji obilježava svakog prvog ponedjeljka u mjesecu listopadu. zadaža vijeća za djecu je trajno praćenje ostvarivanja Nacionalnog programa djelovanja za djecu u Republici Hrvatskoj te koordiniranje i usklađivanje rada državnih i ostalih tijela pri ostvarivanju planiranih mjera i aktivnosti.

U ostvarivanju svoje zadaće, Vijeće osobito:

1. prati primjenu Konvencije o pravima djeteta i drugih međunarodnih akata koji se odnose na zaštitu djece te promiče prava djeteta;

2. raspravlja o nacrtima zakona i drugih propisa u svezi s ostvarivanjem prava djeteta, predlaže Vladi i odgovarajućim ministarstvima promjene Zakona i drugih propisa te izradu novih propisa iz područja koja se odnose na zaštitu djece;

3.  prati primjenu postojećih propisa koji se odnose na djecu i predlaže Vladi mjere za unapređivanje rada u tijelima koja u svojoj nadležnosti imaju poslove u svezi zaštite djece i ostvarivanju njihovih prava;

4. predlaže Vladi i drugim ovlaštenim tijelima financiranje iz državnog proračuna i drugih izvora pojedinih programa, značajnih za djecu;

5. prati provođenje nacionalnih programa za djecu u drugim državama;

6. koordinira i usklađuje rad povjerenstava i drugih stručnih tijela u dijelu koji se odnosi na ostvarivanje ciljeva predviđenih u Nacionalnom programu.

U različitim djelovima svijeta djecu omalovažavaju, iskorištavaju kao radnu snagu, tjeraju na sudjelovanje u ratnim sukobima s oružjem, prisiljavaju na prostituciju i sl. Vlade i organizacije za skrb djece imaju veliki i težak zadatak osigurati svoj djeci na svijetu život dostojan djeteta, život u kojem će se poštovati osnovna dječja prava, život u kojem će djeca biti samo djeca.

Očima djeteta

Poželi si oči i srce djeteta

koje veselo vrišteći trči zabranjenim travnjakom,

klikće zbog jedne sićušne ribice što klizi kroz vodu;

raspituje se o zvijezdama, i tko ih je zapalio,

i koje te nikad ne voli zbog tvoga debelog novčanika,

nego zato što se znaš igrati i smijati,

jer znaš pripovijedati priče i pjevati vesele pjesme.

Phil Bosmans

objavio: Mirjana Lončar   datum: 5. 10. 2010.