Hodočašće u zaljev Hrvatskih svetaca

Mladi iz zajednice Krista Kralja i njihovi prijatelji iz župe u Selcu hodočastili su od 7. do 10. listopada 2009. u Zaljev hrvatskih svetaca u Boku Kotorsku pod duhovnim vodstvom vlč. Tomislava Ćurića i vjeroučiteljice Ines Turković. Tom prilikom posjetili su Herceg Novi, rodno mjesto svetog Leopolda Mandića, Kotor, rodno mjesto blažene Ozane Kotorske, Perast s otočićem Gospe od Škrpjela i malo ribarsko mjesto Mu, gdje je rođen blaženi Gracie Kotorski. Na povratku u Rijeku posjetili su i Vepric (hrvatski Lurd).

Boka Kotorski zaljev je do 1945. godine pripadao Hrvatskoj. Taj zaljev je katoličkoj crkvi u Hrvata i u svijetu dao tri sveca, odnosno blaženika. Hrvatski narod ima šest blaženika i tri sveca. Svetim su proglašeni Nikola Tavelić, Leopold Bogdan Mandić i Marko Križevčanin, a blaženici su Ozana Kotorska, Marija od Propetog Isusa Petković, Ivan Merz, Gracija Kotorski, Augustin Kažotić i Alojzije Stepinac.

I ne smijemo zaboraviti: “Svecima se ne rađa, svecima se postaje.”

Blažena Ozana Kotorska

Rođena je kao Katarina Kosić, u pravoslavnoj obitelji u Relezima 1493. godine, a umrla je u Kotoru 27. travnja 1565. godine. Kao djevojčica bila je pastirica i kućna pomoćnica, a onda ulazi u samostan i postaje redovnica dominikanka trećoredica u Kotoru gdje je živjela 52 godine, zatvorena u ćeliji kao isposnica. Bila je velika štovateljica muke Isusove. Blagdan slavimo na dan njezinog rođenja za vječnost, 27. travnja.

Blaženi Gracija Kotorski

Rođen je 1438. godine. Bio je ribar i pomorac, a 1468. godine u Veneciji postaje redovnik augustinac. Bio je izvanredno pobožan presvetoj euharistiji, te se brinuo za siromahe. Umro je 1508. godine i pokopan je na otočiću sv. Kristofor kod Venecije. Godine 1810. tijelo mu je preneseno u Muo, njegovo rodno mjesto. Blagdan slavimo 8. studenoga.

Sveti Leopold Bogdan Mandić

Rođen je 12. svibnja 1866. godine u Herceg Novom. Stupio je u kapucinski red 1884. godine, a za svećenika je zaređen 1890. godine u Veneciji. Dugo godina vršio je službu ispovjednika po venecijanskoj pokrajini, najviše u Padovi. Zauzimao se i prikazivao svoj život i rad za zajedništvo crkve, a osobito za sjedinjenje kršćanskog Istoka i Zapada. Umro je u Padovi, gdje i počiva. Blaženim je proglašen 1976. godine, a svetim 1983. Kotorska biskupija pregovara o povratu posmrtnih ostataka u rodno mjesto.

Sveti Tripun

Zaštitnik je kotorske biskupije. Rođen je u Kampsadi u Maloj Aziji, oko 232. godine, a mučen je oko 250. godine za Decijeva progona. Mučenik je Frigije, nekadašnje države na području Male Azije, a od 13. siječnja 809. godine moći su mu donesene u Kotor, gdje počivaju u istoimenoj katedrali.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 12. 10. 2009.