Tribina kretanjem protiv ovisnosti

U okviru kampanje Grada Rijeke i Plive - "Rijeka u kretanju", u petak, 30. studenog 2012. u Vijećnici Grada Rijeke održana je tribina "Kretanjem protiv ovisnosti". Na tribini su sudjelovali i učenici I-1 razreda Medicinske škole u Rijeci s profesoricama Danijelom Đurić Perić i Mirnom Vitković, članicama Tima za prevenciju ovisnosti u našoj školi. Predavači na tribini bili su psihijatrica Karmen Jureško, psihijatar psihoterapeut Branko Petris, voditelj programa smanjenje štete iu Udruge Terra, Dejan Travica Mladen Erceg iz Udruge U.Z.O.R. Poseban naglasak je stavljen na koristi tjelovježbe odnosno tjelesne aktivnosti koja pomaže kod održavanja kako fizičke tako i mentalne snage koje su presudne u borbi protiv ovisnosti.

U okviru kampanje Grada Rijeke i Plive "Rijeka u kretanju", u Gradskoj vijećnici održana je tribina "Kretanjem protiv ovisnosti" na kojoj su sudjelovali učenici riječkih osnovnih i srednjih škola. Tribina je organizirana radi podizanja svijesti o različitim oblicima ovisnosti. Znanstvenici tvrde kako se za vrijeme tjelovježbe luče hormoni koji reguliraju raspoloženje, a svakodnevno bavljenje tjelovježbom dokazano pomaže ovisnicima tijekom procesa odvikavanja.

O tome su, svatko iz svoje perspektive, ovom prigodom govorili Karmen Jureško, psihijatrica u Odjelu za mentalno zdravlje, prevenciju i izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, voditelj programa smanjenja štete iz Udruge Terra Dejan Travica, psihijatar psihoterapeut Branko Petris i Mladen Erceg iz Udruga U.Z.O.R. Moderatorica tribine bila je Hana Galogaža, glavna urednica Radio Sove, programa za mlade Radio Rijeke.

"Smisao bilo kojeg oblika kretanja, neovisno o tome je li riječ o šetnjama, rekreativnom ili profesionalnom bavljenjem sportom, prvenstveno su zabava i uživanje s vršnjacima, a takvim zdravim navikama čovjek mijenja i način prehrane. Koristi od kretanja su višestruke, a to su uspjeh, pripadnost skupini, zabava, smijeh i usvajanje zdravih načina života. Čovjek u dobroj tjelesnoj kondiciji bolje izgleda i ima bolje spoznajne sposobnosti i koncentraciju", kazao je Erceg govoreći kao sportaš na temu "Sportom protiv ovisnosti" te poručujući mladima da izaberu vrstu kretanja koja odgovara svakom ponaosob, jer tada kretanje samo po sebi postaje zadovoljstvo, a svi vole biti zadovoljni.

Upoznavajući srednjoškolce s Udrugom Terra koja radi s ovisnicima, Travica je mladima poručio kako se mogu drogirati trčanjem, jer uzimanje ekstazija i trčanje proizvode isti učinak, s tom razlikom što kod trčanja nema negativnih posljedica na zdravlje. Travica je kazao da ecstazy počinje djelovati 20 minuta do pola sata nakon konzumacije te da se osoba osjeća punom energije; dolazi do povećanja tjelesne temperature i krvnog tlaka, usta su suha, a dolazi i do otpuštanja endorfina, odnosno hormona sreće. To isto se događa i kod trčanja, naglasio je, samo što trčanje, za razliku od konzumacije ecstazyja, nije štetno. "Kad trčite, u boljoj ste formi, imate bolje kognitivne sposobnosti, a znanstveno je dokazano da osobe koje se bave nekim oblikom fizičke aktivnosti imaju veće samopouzdanje i samopoštovanje", istaknuo je Travica. Osvrćući se na učestale reklame koje nerijetko sport povezuju sa konzumacijom alkohola, Travica je sudionicima tribine poručio da sport sam po sebi neće djelovati preventivno i zaštititi od droga i alkohola, ukoliko mladi ljudi sami ne spoznaju štetnost poroka kojima su okruženi.

Karmen Jureško govorila je o razlozima i posljedica konzumacije droga, naglašavajući kako se najčešće eksperimentira radi  znatiželje, težnje za uklapanjem, priželjkivanjem boljeg raspoloženja i uvjerenja o boljoj zabavi. "Ugoda je ključni razlog zašto se konzumacija štetnih tvari želi ponoviti. Ta ugoda se na taj način može ponoviti, ali je bitno naglasiti da pritom varamo mozak. Stoga kažemo da prvo osoba bira drogu, a onda droga bira osobu.

Mladi najčešće počinju s konzumacijom alkohola i marihuane, što se ubraja u tzv. "ulazne" droge, a da pritom zaboravljaju da je to što im stvara ugodu zapravo štetno i opasno", kazala je dr. Jureško naglašavajući da učestalim konzumiranjem droga, moždane stanice propadaju te im je za oporavak potrebno čak sedam godina. Dr. Petris govorio je o primjerima iz prakse, s obzirom da 30 godina radi s ljudima koji imaju problema s alkoholom. U interakciji sa sudionicima tribine, iznio je podatak da od 100 odraslih muškaraca koji probaju alkohol, 15 postanu alkoholičari, što se bitno odražava i na njihovo društveno i privatno ponašanje. Pritom je naglasio da je alkohol treća bolest u svijetu, nakon kardiovaskularnih bolesti i karcinoma, a po raširenosti prva. "Alkohol je duboko utkan u običaje življenja; za našu je kulturu normalno piti, ali istodobno nije normalno biti pijan. Stoga možemo reći da je alkohol običajno sredstvo i, nažalost, ima sve karakteristike droge, jer je centar živčanog sustava najosjetljiviji na konzumaciju alkohola", kazao je Petris. Tomu je dodao da čak 22% mladih ljudi do 30 godina ima problem s ovom ovisnošću koja uzrokuje brojne prometne nesreće i uništava mnoge obitelji. Stoga je Petris učenicima preporučio kretanje i bavljenje sportom, tim više jer neuroznanost upućuje na kretanje, jer se ono smatra najboljim načinom fizičkog i mentalnog oporavka. (Preuzeto s portala Grada Rijeke)

objavio: Mirjana Lončar   datum: 6. 12. 2012.