Stručna ekskurzija "SaCroRIM"

Učenici trećih razreda Medicinske škole u Rijeci boravili su u Rimu od 7. do 9. studenog 2012. na stručnoj ekskurziji "SaCroRIM" i zahvalnom hodočašću Hrvata Svetom Ocu Benediktu XVI. U srijedu, 7. studenog 2012. prisustvovali su audijenciji kod sv. Oca na Trgu sv. Petra u Vatikanu. Učenike je vodila vjeroučiteljica Ines Turković u pratnji vjeroučitelja Ivana Šarića i profesorice Mirjane Lončar. Više pogledaj u foto-galeriji.

Što je „SaCro RIM“?

„SaCro Rim“ je projekt upoznavanja kulturne i sakralne baštine vječnoga grada koja je učenicima pa čak i ako su vjernici velika nepoznanica. To se odnosi na materijalnu i nematerijalnu imovinu te bolje upoznavanje osoba koje su svojim radom zadužile sredinu u kojoj su djelovali pa konačno i nas. Projekt želi obnoviti sjećanje na neke građevine, crkve i zgrade koje su imale veliki povijesni značaj i ukazati na  današnje koje će to tek imati. Budući da je iznimno veliki broj sakralnih objekata kroz nastavu vjeronauka i druge korelacijske predmete spomenut ili obrađen tim više projekt je bio zanimljiv. Za vodstvo po vječnom gradu bila je zadužena mr. Andreja Jakubin. Na odlasku smo rekli, kako i priliči ,"Arivederci Roma".

Svrha Projekta

Svrha je poticanje na razmišljanje mladih ljudi o očuvanju sakralne baštne u povijesnom konteksu, te onome što vidimo danas. Potrebno je upoznati sakralnu baštinu kako se ne bi ponovili strašni događaji iz prošlosti kada su se rušili sakralni objekti, a zbog određenih socijanih, financijskih, društvenih ili političkih prilika ili neprilika nisu nikada ponovno izgrađeni. Potrebno je pronaći mjesta gdje su se u povijesti okupljali građani ili pak djelovali te na kreativan način učenicima prikazati baštinu kako bi uspješno usvojili sadržaje za rast vlastite osobnosti promatrajući pritom naše pretke i ostvarivanje njihovih elementarnih ljudskih prava: pravo na život, suživot, slobodu kretanja, slobodu mišljenja, vjersku toleranciju i snošljivost. Tako danas možemo osuditi svaki oblik nasilja, netolerancije, rata, nesreća i bolesti koji se je događao ljudskom rodu kroz vjekove.

Ciljevi projekta

Projekt želi objediniti kulturno, povijesno, vjersko i tradicijsko nasljeđe u svrhu obrazovanja i odgoja za potpuni integriteti ljudske osobe, vjersku snošljivost i toleranciju, demokratičnost, od buđenja ekološke svijesti do očuvanja i njegovanja kulturne i sakralne baštine. To se želi postići prije svega poticanjem sudionika na timski rad te primjenom novog suvremenijeg pristupa apliciranim na povijesne događaje i objekte sa svojim kulturnim i sakralnim vrijednostima. Naime, želja je mladim ljudima pokazati kako sve staro nije nepotrebno, kako povijest nije uvijek dosadna, a kroz neposredan heuristički metodički pristup može biti interesantno, ugodno i vrlo zapaženo, posebno uz pomagala multimedije. Cilj je sakralnu i kulturnu baštinu približiti na način da postanemo svjesni da je ona dio nas kao građana ovoga svijeta te da određuje naš životni stav i svjetonazor prihvaćanja svakog čovjeka. To se odnosi na svakog učenika i nastavnika uključenog u projekt, kroz davanje i primanje znanja, razmjenu iskustva i ideja.

Plan razgleda

Vatikan i vatikanski muzeji (Bazilika sv. Petra, Kupola, Grob Ivana Pavla II, Trg sv. Petra, muzeji).

Rimske bazilike sv. Ivana Lateranskog, Marije Velike i sv. Pavla izvan zidina

Crkva San Clemente veza sa slavenskom braćom sv. Ćirilom i Metodom, Hrvatski zavod sv. Jeronima, Crkva sv. Petra u lancima

Znamenitosti Rima: Panteon, Rimski forum i Kapitolij, Koloseum.

Trgovi, fontane i poznate vile

Učenici i nastavnici su u srijedu, 7. studenog 2012. na Trgu sv. Petra prisustvovali audijenciji kod sv. Oca Benedikta XVI., a u četvrtak, 8. studenog 2012. na sv. Misi u bazilici sv. Petra u znak zahvalnosti Hrvata sv. Ocu na njegovom dolasku u Hrvatsku.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 12. 11. 2012.