Medicinska sestra/
Medicinski tehničar opće njege

Zašto upisati ovaj obrazovni program

Zanimanje medicinske sestre/tehničara opće njege je humano, odabire se srcem, uz naglašenu empatiju i suosjećanje, a nadograđuje se kroz profesionalnu etiku i moralnu dimenziju djelovanja. Uloga medicinske sestre/tehničara u zdravstvenoj skrbi je neprocjenjiva.

Strukovna se nastava odvija u suvremeno opremljenim kabinetima i pod stručnim vodstvom nastavnika.

U našoj školi učenici sudjeluju u raznim projektima i na kongresima kao što su Međunarodni kongres Hrvatskog društva za vaskularnu kirurgiju, Međunarodni kongres Hrvatske udruge medicinskih sestara Sestrinstvo bez granica. U Školi obilježavamo Međunarodni dan osoba sa stomom, Dan narcisa, Dan ružičaste vrpce, itd.. Ponosimo se i nizom volonterskih akcija kojima razvijamo empatiju kod učenika. Naši vrijedni učenici rado sudjeluju u tim aktivnostima.

Osobine buduće medicinske sestre/tehničara opće njege

Vrlo važne osobine medicinske sestre/tehničara opće njege su emotivna i socijalna zrelost, spretnost, empatija, etičnost, odgovornost, fizička izdržljivost. Pri donošenju je odluka nužna sabranost, kreativnost u rješavanju problema te humanost prema korisniku zdravstvene skrbi i interes za rad s ljudima.

Opis zanimanja

Medicinska sestra/tehničar opće njege samostalno pomaže bolesnome ili zdravome pojedincu u obavljanju aktivnosti koje pridonose njegovu zdravlju, oporavku ili mirnoj smrti. Sudjeluje u pripremi i provedbi dijagnostičko-terapeutskih postupaka i zahvata te primjeni lijekova. Uspješno komunicira (verbalno i neverbalno) s različitim ciljnim skupinama korisnika i s njegovim bližnjima. Vodi zdravstvenu, sestrinsku i drugu dokumentaciju. Sudjeluje u projektima koji promoviraju zdravlje. Radi u timu za zdravstvenu njegu. Sudjeluje sa zdravstvenim timom, osobito s liječnicima te s ostalim osobljem.

Gdje se učenik može zaposliti kada završi ovaj obrazovni program

Medicinska sestra/tehničar opće njege najčešće radi u zdravstvenim ustanovama – na bolničkim odjelima, u liječničkim ordinacijama opće prakse, u specijalističkim i dijagnostičkim ordinacijama, u zdravstvenim zavodima te u ustanovama za zdravstvenu njegu. Njezina/njegova su radna mjesta i ustanove socijalne skrbi (domovi za starije i nemoćne osobe, domovi za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, ustanove za djecu i mladež s teškoćama u razvoju), ustanove iz odgojno-obrazovnoga sustava (vrtići, centar za odgoj i obrazovanje) itd.

Kako izgleda školovanje u ovom obrazovnom programu

Nastava se odvija na dva lokaliteta (Braće Branchetta 11a i Cambierieva 17a), u dvije radne smjene.

Obrazovanje medicinske sestre/tehničara opće njege traje pet godina. Prema Strukovnom kurikulumu za stjecanje kvalifikacije prve dvije godine školovanja obuhvaćaju općeobrazovni dio, a druge tri godine pripadaju obveznom strukovnom modulu. Cilj je osposobiti učenike za samostalno i/ili u stručnom timu (zdravstvenom i multidisciplinarnom) pripremanje i provedbu opće njege – sukladno prihvaćenim standardima, zakonskim obvezama i profesionalnoj etici – uz razvijanje profesionalne savjesnosti i humana odnosa prema korisniku zdravstvene skrbi.

Učenici vježbe obavljaju u specijaliziranim učionicama, kabinetima, također u bolnici, na različitim odjelima, domovima za starije i nemoćne osobe, vrtićima, ambulantama… Kabineti su uređeni najsuvremenijom opremom financiranom iz EU fondova.

Završetak srednjoškolskog programa obrazovanja završava izradom i obranom završnog rada. Učenici mogu polagati i ispite državne mature koji im omogućuju nastavak školovanja na visokoškolskoj razini. Nakon završenog školovanja, osim što stječu zvanje medicinske sestre/medicinskog tehničara opće njege, odmah dobivaju licencu za rad koju izdaje Komora medicinskih sestara što znači da ne trebaju obavljati pripravnički staž.

Svečana podjela završnih svjedodžbi

26. lipnja 2024. u školskoj sportskoj dvorani Medicinske škole u Rijeci održana je svečana podjela diploma maturantima za školsku godinu 2023/24. Bilo je dirljivo i emotivno prisustvovati ovom svečanom trenutku.

Skip to content