Farmaceutski tehničar/
Farmaceutska tehničarka

Zašto upisati ovaj obrazovni program

U smjeru Farmaceutski tehničar/tehničarka učenici stječu znanja i vještine potrebne za rad s gotovim lijekovima, farmaceutskim proizvodima i sirovinama.

U svijetu neprestano raste potreba za kvalificiranim zdravstvenim stručnjacima, kako zbog povećanja prosječne starosti stanovništva, tako i zbog sve većeg naglaska na zdravlje i ljepotu.

U vrijeme kada se otvara sve više privatnih ljekarni, specijaliziranih prodajnih mjesta, različitih proizvodnih pogona, povećana je potražnja za farmaceutskim tehničarima/tehničarkama.

Osobine budućeg farmaceutskog tehničara

Farmaceutski tehničar/tehničarka školovanjem stječe znanja iz stručnih predmeta (Farmaceutska tehnologija s kozmetologijom, Farmaceutska kemija s farmakologijom, Botanika s farmakognozijom i dr.). Ovi predmeti uključuju usvajanje teorijskih znanja i praktičnih vještina te zahtijevaju od učenika predanost i kontinuiranost u radu. Posao za koji stječu kvalifikaciju završetkom ovog smjera podrazumijeva veliku samostalnost, preciznost i urednost. Zbog velike odgovornosti koju ovaj poziv nosi, farmaceuti moraju biti savjesni i temeljiti u svome radu. Farmaceuti rukuju malim količinama supstancija i osjetljivom aparaturom pa je potrebna mogućnost dugotrajnijeg usmjeravanja pažnje i emocionalna stabilnost. Svakodnevni kontakti s pacijentima traže strpljivost i empatiju, komunikativnost i sklonost radu u timu.

Opis zanimanja

Opis zanimanja farmaceutskog tehničara uvelike ovisi o radnom mjestu. U ljekarni farmaceutski tehničari rade na recepturi u ručnoj prodaji bezreceptnih lijekova i na izdavanju ostale robe. Savjetuju pacijente o preparatima u slobodnoj prodaji. Ovi preparati obuhvaćaju kozmetiku, dijetetske proizvode, biljna i pomoćna ljekovita sredstva. U ljekarničkom laboratoriju izrađuju farmaceutske pripravke i lijekove za koje postoje standardni recepti. Popisuju što treba naručiti, zaprimaju i slažu robu, važu supstancije te vode očevidnike.

Farmaceutski tehničar zaposlen u farmaceutskoj industriji sudjeluje u različitim tehnološkim fazama procesa proizvodnje.

Farmaceutska predstavništva traže smisao za marketing. Ova vrsta posla podrazumijeva informiranje liječnika i kolega u ljekarnama o novim preparatima na tržištu te praćenje prodaje. Uključuje puno dinamike i kontakta s ostalim zdravstvenim osobljem na svim razinama zdravstvene zaštite.

Rad u laboratorijima uključuje kontrolu i analizu farmaceutskih supstancija i vođenje laboratorijskih dnevnika.

Za rad u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama lijekova i medicinskih proizvoda potrebna je godina dana stažiranja nakon čega farmaceutski tehničar polaže stručni ispit. Polaganjem stručnog ispita dobiva licencu farmaceutskog tehničara/tehničarke. Za rad u farmaceutskim predstavništvima, veleprodaji lijekova i medicinskih proizvoda, farmaceutskim pogonima (Jadran Galenski Laboratorij, Pliva, Belupo i sl.) stažiranje i polaganje stručnog ispita nisu obavezni.

Gdje se učenik može zaposliti kada završi ovaj obrazovni program

Mogućnosti zaposlenja za farmaceutskog tehničara/tehničarku nakon završetka škole su brojne. Ljekarne, specijalizirana prodajna mjesta, veledrogerije, farmaceutska predstavništva, laboratoriji, samo su neke od mogućih atraktivnih opcija koje ovaj smjer otvara.

Kako izgleda školovanje u ovom obrazovnom programu

Školovanje u smjeru Farmaceutski tehničar/tehničarka traje četiri godine. Teoretska i praktična nastava odvijaju se na dvije lokacije. Na adresama Braće Branchetta 11a i Cambierieva 17a. Nastava se odvija u dvije smjene, jutarnjoj i popodnevnoj, naizmjenično. Učenici svake godine imaju stručne izlete i nakon završenog trećeg razreda ljetnu praksu.

Svečana podjela završnih svjedodžbi

26. lipnja 2024. u školskoj sportskoj dvorani Medicinske škole u Rijeci održana je svečana podjela diploma maturantima za školsku godinu 2023/24. Bilo je dirljivo i emotivno prisustvovati ovom svečanom trenutku.

Skip to content