Dentalni tehničar/
Dentalna tehničarka
Zašto upisati ovaj obrazovni program
Dentalni tehničar/tehničarka je kreativno zanimanje u kojem se može razvijati individualnost pojedinca. Dinamično je, kontinuirano se razvijaju manualne vještine te je sve više zastupljeno u digitalnom obliku. Moderno opremljen novi dentalni laboratorij i kabinet dentalne keramike te kontinuirane CAD-CAM edukacije ovo zanimanje čine izuzetno atraktivnim. Potiče se razmišljanje i djelovanje učenika izvan standardnih okvira. Rezultati takvog rada prepoznati su i nagrađeni na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Osobine budućeg dentalnog tehničara
Osobine koje posjeduje budući dentalni tehničar/tehničarka su preciznost, pedantnost, strpljivost, marljivost te izražene komunikacijske vještine. Uz kombinaciju tehničkih vještina i osjećaja za estetiku učenik mora imati odličan vid, spretnost za finu motoriku te sposobnost prostornog predočavanja, što se i ispituje prije upisa u ovaj smjer.
Opis zanimanja
Dentalni tehničar/tehničarka samostalno obavlja djelatnost prema uputama i radnom nalogu doktora dentalne medicine što obuhvaća sljedeće djelatnosti: izradu dentalnih fiksnih i mobilnih protetskih nadomjestaka, izradu ortodontskih naprava, izradu ostalih terapeutskih naprava te izradu dentalnih fiksnih i mobilnih protetskih nadomjestaka u računalnim dizajnerskim programima CAD-CAM tehnologijom.
Dentalni tehničar/dentalna tehničarka priprema radno mjesto, pribor i aparate za rad, vodi evidenciju i propisanu dokumentaciju u skladu sa zakonskim propisima. Koristi se suvremenom informacijsko-komunikacijskom tehnologijom, komunicira sa suradnicima i korisnikom dentalno medicinskih usluga poštujući ljudsko dostojanstvo te kulturološke, vjerske, dobne, spolne i ekonomske različitosti. Radi u skladu s prihvaćenim standardima, zakonskim propisima i profesionalnom etikom.
Primjenjuje temeljne digitalne CAD CAM vještine i rad u računalnim dizajnerskim programima. Objedinjuje tehničku vještinu, osjećaj za estetiku pri čemu izražava kreativnost, percepciju, prostorno predočavanje te lokomotornu koordinaciju i strpljivost pri radu.
Gdje se učenik može zaposliti kada završi ovaj obrazovni program
Nakon stečene kvalifikacije učenik se može zaposliti u dentalnim laboratorijima koji mogu biti u privatnoj praksi, grupnoj praksi, zdravstvenoj ustanovi ili drugoj pravnoj osobi (trgovačkom društvu) te može otvoriti vlastiti dentalni laboratorij uz odobrenje Ministarstva zdravstva.
Kako izgleda školovanje u ovom obrazovnom programu
Nastava se odvija na dva lokaliteta (Braće Branchetta 11a i Cambierieva 17a), u dvije radne smjene.
Školovanje dentalnog tehničara/tehničarke simbioza je teorijskih predmeta i vježbi u suvremeno opremljenim laboratorijima i kabinetima. Vježbe se u prvom i drugom razredu održavaju pet sati tjedno u manjim grupama, dok se u trećem razredu povećavaju na petnaest sati tjedno, a u završnom, četvrtom razredu na devetnaest sati tjedno. U dentalnom laboratoriju koji učenik sam odabere, obavezno je odrađivanje ljetne prakse u trajanju od 84 sata nakon drugog razreda i 126 sati nakon trećeg razreda. Od prvog do četvrtog razreda učenicima su ponuđeni atraktivni dodatni stručni predmeti kao što su osnove poduzetništva i marketinga, ortodoncija i dodatna nastava dentalne keramike. U završnom je razredu kroz projekt omogućena edukacija Uvod u CAD-CAM sustav. Za vrijeme školovanja organizirani su posjeti dentalnim laboratorijima, poliklinikama, edukacijskim centrima u Hrvatskoj i inozemstvu. Nakon završene strukovne kvalifikacije učenik može nastaviti školovanje na svim veleučilištima i sveučilištima. Također, moguće je nastaviti edukaciju na Fakultetu dentalne medicine Rijeka, smjeru Dentalni tehničar.