Obrazovni programi

Medicinska škola u Rijeci obrazuje učenike u programima iz područja zdravstva, veterine i prehrane.

Klikom na pojedini obrazovni program možete saznati više o njemu.

Medicinska sestra/ Medicinski tehničar opće njege

Medicinska sestra/tehničar opće njege samostalno pomaže bolesnome ili zdravome pojedincu u obavljanju aktivnosti koje pridonose njegovu zdravlju, oporavku ili mirnoj smrti. Sudjeluje u pripremi i provedbi dijagnostičko-terapeutskih postupaka i zahvata te primjeni lijekova. Uspješno komunicira (verbalno i neverbalno) s različitim ciljnim skupinama korisnika i s njegovim bližnjima. Vodi zdravstvenu, sestrinsku i drugu dokumentaciju. Sudjeluje u projektima koji promoviraju zdravlje. Radi u timu za zdravstvenu njegu.

Fizioterapeutski tehničar/ Fizioterapeutska tehničarka

Fizioterapeutski tehničari imaju priliku izravno utjecati na živote ljudi pružajući im podršku u oporavku od ozljeda, bolesti ili operativnih zahvata. Rade s raznovrsnom populacijom, uključujući sportaše, osobe s invaliditetom, starije osobe i djecu.
Sudjeluju u izvođenju kineziometrijskih, kineziterapijskih, fizikalno terapijskih postupaka i raznih masažnih tehnika kod bolesti i oštećenja u procesu medicinske rehabilitacije.
Fizioterapeutski tehničar često radi u timu, po etičkim načelima struke. 

Sanitarni tehničar/ Sanitarna tehničarka

Sanitarni tehničar/sanitarna tehničarka osposobljen/a je za planiranje, pripremu, uzorkovanje i transport okolišnih uzoraka, otpada i otpadnih voda, otisaka, briseva, namirnica, predmeta opće uporabe i humanog materijala (u daljnjem tekstu uzorci). Samostalno fizikalno, fizikalno-kemijski, kemijski i mikrobiološki analizira uzorkovani materijal. Poznaje i razumije tehniku rada pojedinih laboratorijskih uređaja te može samostalno rukovati njima i brinuti o njihovom održavanju. Provodi mjere dezinfekcije, dezinsekcije, deratizacije i dezodoracije. Radi u proizvodnji i kontroli farmaceutskih proizvoda. 

Zdravstveno-laboratorijski tehničar/ Zdravstveno-laboratorijska tehničarka

Zdravstveno-laboratorijski tehničar/ zdravstveno-laboratorijska tehničarka zdravstveno je zanimanje čijim završetkom obrazovanja učenici stječu znanja, kompetencije i vještine za područja rada u laboratorijskoj medicini: medicinskoj biokemiji, laboratorijskoj hematologiji, mikrobiologiji i parazitologiji, epidemiologiji, imunohematologiji i transfuziologiji, citologiji, patologiji, histologiji, forenzici te molekularnoj dijagnostici. 

Farmaceutski tehničar/ Farmaceutska tehničarka

Farmaceutski tehničar/ farmaceutska tehničarka stječe znanja i vještine potrebne za rad s gotovim lijekovima, farmaceutskim proizvodima i sirovinama. Posao za koji stječu kvalifikaciju završetkom ovog smjera podrazumijeva veliku samostalnost, preciznost i urednost. Mogućnosti zaposlenja za farmaceutskog tehničara/tehničarku nakon završetka škole su brojne. Ljekarne, specijalizirana prodajna mjesta, veledrogerije, farmaceutska predstavništva, laboratoriji, samo su neke od mogućih atraktivnih opcija koje ovaj smjer otvara. 

Dentalni tehničar/ Dentalna tehničarka

Dentalni tehničar/tehničarka samostalno obavlja djelatnost prema uputama i radnom nalogu doktora dentalne medicine što obuhvaća sljedeće djelatnosti: izradu dentalnih fiksnih i mobilnih protetskih nadomjestaka, izradu ortodontskih naprava, izradu ostalih terapeutskih naprava te izradu dentalnih fiksnih i mobilnih protetskih nadomjestaka u računalnim dizajnerskim programima CAD-CAM tehnologijom.
Moderno opremljen novi dentalni laboratorij i kabinet dentalne keramike te kontinuirane CAD-CAM edukacije ovo zanimanje čine izuzetno atraktivnim.

Veterinarski tehničar/ Veterinarska tehničarka

Veterinarski tehničar/veterinarska tehničarka osposobljen/a je za obavljanje poslova u timu s doktorima veterinarske medicine, uz visok stupanj osobne odgovornosti i autonomije. Radi na praćenju i održavanju zdravlja životinja, zdravlja stada te sigurnosti unutar prostorija ambulante, objektima za uzgoj i držanje životinja te u intenzivnoj stočarskoj proizvodnji u skladu s preporukom i protokolom. Samostalno provodi biosigurnosne mjere te održava prostorije i opremu za obavljanje pretraga i zahvata na životinjama.

Tehničar nutricionist/ Tehničarka nutricionistkinja

Tehničari nutricionisti su stručnjaci za prehranu koji pomažu ljudima razumjeti znanstvene spoznaje u prehrani te ih primjenjivati radi održavanja i poboljšavanja vlastitog zdravlja. Bave se prehranom čovjeka u zdravlju i bolesti, promišljanjem kombinacija nove hrane, edukacijom o pravilnoj prehrani te znanstvenoistraživačkim radom. Pomažu riješiti prehrambene probleme, bili oni povezani s viškom kilograma, zdravstvenim problemima, mišićnom masom, sportskom izvedbom ili pak prehrambenim stresom. Suradnjom sa sportašima pomažu im podizati izvedbu na višu razinu, smanjiti rizik od ozljede čime produžuju sportsku karijeru.  

Za upis u pojedini obrazovni program potrebno je zadovoljiti zdravstvene zahtjeve koje propisuje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta jedinstvenim popisom zdravstvenih zahtjeva srednjoškolskih obrazovnih programa u svrhu upisa u 1. razred srednje škole.

Skip to content