Jesu li majke i bake imale pravo kada su tvrdile "Sobne biljke ni pod koju cijenu u spavaću sobu!"?

Što su CAM biljke i zašto bi ikoga trebalo biti briga za njih? Ako vam je baka ili majka nekad napominjala da sobne biljke NIKAD ne stavljate u spavaću sobu (?) jer noću troše vaš kisik, možete dotičnu razuvjeriti korištenjem saznanja koja smo stekli proučavajući CAM biljke. A vaš protuargument formulirao je Matko Štanfel, učenik II-4 razreda u sklopu projekta Grad koji diše II.

Juego de 3 Plantas culebra, Lengua de suegra (verde, amarilla y  cilíndrica), en 3 potes plástico de 6 pulgadas, Científico: Sansevieria  trifasciata, trifasciata amarilla y cilíndrica, Genero: Sansevieria, Familia:  Asparagaceae - Chuzo

Što uopće znači skraćenica CAM? CAM skraćenica označava pojam Crassulacean Acid Metabolism, dakle CAM biljke su biljke s kiselinskim ritmom. Tijekom noći kroz otvore na listovima sabiru ugljični dioksid, od njega izgrađuju malate, soli jabučne kiseline koje nagomilavaju u vakuoli. I što s time? Na taj način si omogućuju da tijekom dana drže otvore na listovima zatvorene i time sprečavaju gubitak vode. Gdje je to važno? Svakako u sušnim područjima snažne osunčanosti gdje je rizik od dehidracije velik. Prvo stanište koje vam pada na pamet su zasigurno pustinje. Tijekom dana ove biljke „otkidaju“ ugljikove atome s malata i izgrađuju (nadam se pogađate) glukozu (šećer) korištenjem sunčeve energije. Biljke koje nemaju mogućnost CAM fotosinteze svakako neće pomoći noćnoj atmosferi vaše spavaće sobe, jer biljke izdišu ugljični dioksid poput nas. No CAM biljke su druga priča, one noću rade u našu korist! Stoga bez straha biljke iz porodica kaktusa i ananasa, kao i agave, mlječike, orhideje, različite sukulente roda Crassula, dracene, sansevierie neka budu vaš odabir za zelenu noćnu oazu!

objavio: Maja Šmurinić Rinčić   datum: 20. 7. 2021.