Vijesti iz knjižnice

Što kriju tajanstvene kutije Franza Kafke?

Prema informacijama koje su procurile, u Zürichu su i piščevi crteži

Za profesoricu književnosti Ittu Shedletzky u ponedjeljak je zasigurno bio jedan od najznačajnijih dana u životu: otvorila je četiri kutije s posve nepoznatim rukopisima Franza Kafke, koje su u banci u Zürichu stajale zapečaćene više od pet desetljeća, još od 1956. Shedletzky, koja Kafkin rad proučava cijeli život, zadovoljila je svoju znatiželju, no znatiželju nije zadovoljio ostatak svijeta: obitelj koja tvrdi da je naslijedila rukopise zabranila je da se javno kaže što je u kutijama.

Stranice ‘Pisma ocu’

“Posljednja velika tajna svjetske književnosti”, kako ju nazivaju gotovo svi svjetski mediji, ostaje misterijem koji će i dalje intrigirati književni svijet, i sve ljubitelje Franza Kafke. Uspjele su, ipak, procuriti neke informacije o sadržaju kutija. Tamo su rukopisi najpoznatijih djela, ali i pisma, čak i crteži slavnog pisca.

U banci u Zürichu pohranjene su stranice iz “Pisma ocu”, ljutog i povrijeđenog teksta koji je Kafka napisao 1919. godine, i na koji se gleda kao na ključ razumijevanja autorovog opusa. Unutra su i drugi rukopisi: “Seoski liječnik”, “San”... Procjenjuje se da dokumenti svi zajedno vrijede nekoliko stotina tisuća funti, i da će biti dani na aukciju. No, nestrpljivi kolekcionari, ali i znanstvenici koji smatraju da će sadržaj tih kutija baciti novo svjetlo na Kafku, morat će se još strpiti.

‘Najdraži Max...’

Dvije sestre iz Izraela, Eva Hoffe i Ruti Wisler, koje inzistiraju na tome da je riječ o njihovom naslijeđu, a ne javnom dobru, zabranile su da svijet za sada sazna sadržaj ciriških kutija.

Njih dvije su kćerke Esther Hoffe, tajnice i ljubavnice Maxa Broda, najboljeg Kafkinog prijatelja, koja je naslijedila sve Brodovo, a ostatak je života provela u Tel Avivu, gdje se također nalazio dio izgubljenih Kafkinih rukopisa, među kojima i original “Procesa”.

Naime, poznato je kako je malo prije što je umro od tuberkuloze 1924. Kafka napisao svojem prijatelju Maxu Brodu: “Najdraži Max, moja poslijednja želja: sve što ostavljam iza sebe... treba biti spaljeno nepročitano”. Brod ovu želju nije poslušao i svijet je dobio “Proces” i “Dvorac”.

Izvor: Jutarnji list

objavio: Silvana Bićanić   datum: 21. 7. 2010.