2011-09-30 17:45:53

Četvrti hrvatski simpozij nastavnika povijesti

Četvrti hrvatski simpozij o nastavi povijesti održan je u Opatiji od 31. kolovoza do 2. rujna 2011. Tema simpozija bila je „Hrvati i manjine u Hrvatskoj: oblikovanje modernih  identiteta  (1868.-1941.)“. Jednu od radionica vodili su nastavnici Ratko Dušević iz Prve sušačke hrvatske gimnazije u Rijeci i Lobert Simičić iz Medicinske škole u Rijeci. Ugodna šetnja Sušakom pružila je sudionicima priliku da bolje dožive prostor Rijeke i Sušaka jer je tema njihove radionice bila:  Hrvatsko-ugarski odnosi u nagodbenom razdoblju i njihov odraz na školstvo Rijeke. Nastavak rada bio je u knjižnici Prve sušačke hrvatske gimnazije u Rijeci gdje su sudionici imali prilike istraživati izvorne materijale iz bogatog fundusa školskog arhiva.

Znanstvenici i sveučilišni profesori iznijeli su nova saznanja u hrvatskoj historiografiji o oblikovanju modernih identiteta u Hrvatskoj potkraj 19. i u prvoj polovici 20. stoljeća, a učitelji i nastavnici praktičari pokazali su kako tu temu obrađuju u nastavnom programu povijesti.

Bogati program skupa činili su sljedeći predavači sa svojim temema:

mr. sc. Marijana Marinović: Oblikovanje modernih identitete kroz nastavu povijesti ili možemo li se lišiti ideologije, dr.sc. Ljiljana Dobrovšak, Povijest manjina u Hrvatskoj od 1868. do 1941. godine dr.sc. Željko Bartulović, Pravni položaj manjinskih-vjerskih skupina u Hrvatskoj do 1918. godine dr.sc. Mato Artuković, Prema korijenu hrvatsko-srpskog sukoba dr.sc. Željko Holjevac, Mađaroni i mađarizacija u Hrvatskoj između mita i zbilje 1848.-1918. godine dr.sc. Hrvoje Gračanin, Povijesni identiteti i politički realiteti: proslava tisićugodišnjice Hrvatskog Kraljevstva 1925. godine dr.sc. Aleksandar Jakir, Nacija i nacionalizam u 19. i 20. stoljeću kao pojava i historijografski problem na primjeru Dalmacije mr.sc. Tvrtko Božić, Hrvatsko-talijanski odnosi na otoku Krku u međuratnom razdoblju dr.sc. Zlatko Hasanbegović, Islam i Bošnjaci muslimani u Banskoj Hrvatskoj 1878. - 1941. , Pravni položaj vjere i oblikovanje zajednice Mihovil Dabo, prof. Austrijska Pula između kozmopolitizma i suprostavljenih nacionalnih pokreta

Osim plenarnih predavanja sudionici skupa sudjelovali su i u radionicama na različitim lokacijama u Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji. Radionice su pripremili iskusni nastavnici praktičari Daniela Jugo-Superina, prof. Lidija Kosmos, prof., Sonja Bančić, prof., mr. sc. Daniel Bogešić mr. sc. Tvrtko Božić, Gordana Frol, prof. Mirela Caput, prof., Ratko Dušević, prof, i Lobert Simičić, prof. u suradnji sa znanstvenici i stručnim suradnicima u muzejima i stručnim ustanovama na tom području. Kroz radionice sudionici simpozija upoznati su sa kulturološkim specifičnostima Istre i Primorja s posebnim naglaskom na različite nacionalne skupine, njihov jezik, kulturu i stilove života.

 


Medicinska škola u Rijeci