preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Školski projekt "Da se ne zaboravi"

Projekt "Da se ne zaboravi"

U sklopu projekta "Da se ne zaboravi" učenici IV-1 razreda programa medicinska sestra-tehničar s voditeljicom projekta Eldom Karadža i profesoricom Anom Uljar, u četvrtak, 29. rujna 2011., razgledali su izložbu fotografija "Rijeka u Domovinskom ratu - 20 godina poslije" postavljenu u Malom salonu na Korzu.


 „Rijeka u Domovinskom ratu – 20 godina poslije“ naziv je otvorene izložbe 40-ak fotografija ratne Rijeke u ljeto i jesen 1991. godine, koje se do 2. listopada mogu razgledati u Malom salonu. Za postavljanje izložbe zaslužni su njezin autor Dragan Ogurlić te sami autori fotografija, tadašnji fotoreporteri Novog lista Silvano Ježina i Ivan Fabijan te dugogodišnji fotoreporter Večernjeg lista Pero Lovrović koji je u vlastitom arhivu pronašao dosad neobjavljene fotografije. Izložba prikazuje posebnosti riječke situacije u ljeto i jesen 1991. godine, kroz fotografije koje su uglavnom snimili tadašnji fotoreporteri Novog lista i Večernjeg lista. U Rijeci, na sreću, nije bilo rata kakav su osjetili drugi veći hrvatski gradovi, no Rijeka je vojevala na drugi način: pregovorima održavala mir kod kuće, a bitke vodila stotinu kilometara dalje, u Lici. Ipak, u Rijeci je bilo veoma napeto. Riječka luka bila je nekoliko puta blokirana od strane mornarice JNA, topovske cijevi iz vojarni bile su uperene u industrijska postrojenja, komunalne objekte i prometnice, građani su odlazili u skloništa – jer bilo je to vrijeme zračnih uzbuna i općih opasnosti, a nervozu su s obje strane pojačavali oni koji su htjeli da se kriza riješi oružanim sukobom. Ova izložba pokazuje kako je disao grad u to vrijeme i kroz neke, do sada, neobjavljene fotografije, naveo je Ogurlić.

Fotografije između ostalog prikazuju riječku mladež koja je prosvjedovala na ulicama i trgovima, majke i supruge koje su ispraćale sinove i muževe na bojišnicu, brojne izbjeglice koje su kopnom i morem stizale u grad, tvorničke pogone u ratnoj proizvodnji zbog čega su u njih bile uperene topovske cijevi iz vojarni JNA, ranjenike koji su punili bolnice, gradsku uru zaklonjenu daskama, prazan Korzo zbog zračne uzbune i mnogo toga drugoga. Na otvorenju izložbe gradonačelnik Vojko Obersnel naglasio je kako je ova izložba za starije podsjetnik, a za mlade naraštaje, koji premalo znaju što se događalo na ulicama njihovoga grada, prilika da saznaju. Izložba je prvi u nizu događaja kojima se u Rijeci obilježava 20 godina neovisnosti Hrvatske i ustrojavanja Kriznog štaba i Operativne zone. Autori izloženih fotografija su Pero Lovrović, Srđan Vrančić, Silvano Ježina, a dio fotografskog materijala prikupljen je iz Arhiva Novog lista i Civilne zaštite Grada Rijeke.

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Mirjana Lončar   datum: 30. 9. 2011.

    

Medicinska škola u Rijeci ima razvijenu misiju koja je proizašla iz duge i bogate medicinske prakse u Gradu Rijeci koja je formirala visoko kvalitetnu obrazovnu instituciju za potrebe zdravstvenih kadrova unutar Republike Hrvatske . Škola ima regionalni i nacionalni značaj. Medicinska škola u Rijeci obrazuje zdravstvene brandove u suvremenom hrvatskom odnosno europskom okruženju prema potrebama tržišta rada.

Ravnatelj

Alen Vukelić,dr.med.

 

Od 7. rujna 2015. godine smo u novoj vlastitoj zgradi u secesijskom stilu na adresi Braće Branchetta 11a između Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci te Fakulteta zdravstvenih studija u Rijeci.U neposrednoj blizini nalazi se i naš drugi objekt u sklopu KBC-a na adresi Cambierieva 17. 

 


e-Dnevnik

Korisni linkovi
Poučavanje

Potvrde

Ministarstva
 • MZO

Agencije
 • AZOO
 • ASOO
 • NCVVO

Upisi u srednju školu

Projekti

Info


EMA


Katalog knjižnice

Tražilica



Anketa
Želim se upisati u smjer:














preskoči na navigaciju