Dani kruha

U petaj, 19. rujna 2008. na Korzu je održana tradicionalna manifestacija "Dani zahvalnosti za plodove zemlje - Dani kruha". Čalnice ekipe Medicinske škole u Rijeci bile su učenice IV-5 razreda, program sanitarni tehničar: Nina Karavanić, Elena Jakupec, Barbara Brnjac, Ida Tintor, Ljiljana Baraba, Andrea Stojčić, Ana Prpić, koje će Primorsko-goransku županiju predstavljati i na državnoj smotri, koja će se održati 5. listopada 2008. u Malom Lošinju.

Razne vrste kruha, presnac, kok, makovnjača, kuglof, kroštule, fritule, slane srdele, palenta pa čak i mlijeko s kaduljom i šećerom samo su dio proizvoda koji su u petak u sklopu obilježavanja manifestacije "Dani zahvalnosti za plodove zemlje - Dani kruha" bili izloženi na Korzu. Kako je istaknula Svjetlana Mazarolli-Jurišić, voditeljica "Društva Naša djeca Rijeka", radi se o tradicionalnom susretu predstavnika ekipa iz dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola te srednjoškolskih domova iz Primorsko-goranske županije koji prigodno odjeveni u narodne nošnje izlažu krušne proizvode, a sve u cilju njegovanja tradicije i razvijanja kulture življenja. Sve izloženo građani su mogli degustirati, a djeca su dijelila i recepte kolača iz bakinih kuhinja.

Ove, desete godine zaredom, na Danima kruha sudjelovalo je četrnaest ekipa: iz osnovnih škola Gornja Vežica, Mrkopalj, Čavle, Kantrida, Srdoči, Sveti Matej Viškovo, Bakar, Pećine i Kostrena, Srednje ugostiteljske škole iz Opatije, Medicinske škole u Rijeci, učeničkih domova Lovran i Kvarner te dječjeg vrtića Kozala.

Nakon što je pater Ivica Šimić u crkvi S. Jeronima blagoslovio kruh, odabrane su ekipe krenule u darivanje svojih proizvoda. Županijsku upravu posjetila su djeca iz OŠ Sv. Matej, Grad Rijeku obišli su učenici OŠ Srdoči, Riječku nadbiskupiju darivala je ekipa OŠ Kantrida, dok su mladi iz učeničkog doma Lovran posjetili MUP.

Manifestacija očuvanja tradicije i poštovanja kruha te krušnih proizvoda, nakon regionalne razine, nastavlja se na "Svehrvatskoj smotri dana kruha" koja će 5. listopada biti održana u Malom Lošinju. Dok su prethodnih godina na državnom susretu sudjelovale samo najbolje ekipe, ove će godine zbog uloženog truda u izgled štanda, etničke detalje, kreativnost te način pripreme, našu županiju na svopćoj smotri predstavljati svi sudionici manifestacije.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 22. 9. 2008.