Hodočašće Zajednice Krist Kralj i prijatelja u Poljsku

Mladi iz Zajednice Krist Kralj i njihovi prijatelji hodočastili su od 12. kolovoza 2008. do 18. kolovoza 2008. u Poljsku, zemlju našeg voljenog Pape Ivana Pavla II.

Vidi u fotogaleriji

Izdvajamo iz programa hodočašća:

Svetište Majke Božje Jasnogorske - Svetište Jasna Gora u Czestohowi je najveće marijansko svetište u srednjoj Europi, srce Poljske, jedno od najpoznatijih svetišta u svijetu koje postoji već šest stoljeća. Srce Svetišta je čudotvorna slika Majke Božje Jasnogorske - Čarne Madone (Crne Gospe), kraljice Poljaka i Litvanaca, za koju se vjeruje da je nastala još u vremenu apostola. Czestochowa s okolicom je područje Poljske koje nikad nije bilo osvojeno od strane neprijateljskih zemalja.

Svjetski centar pobožnosti Božjem milosrđu - nakon kanonizacije sestre sv. Marije Faustine Kowalske, Sveti otac Papa Ivan Pavao II. je 17. kolovoza 2002. posvetio prvu baziliku Božjeg Milosrđa u svijetu i ujedno povjerio cijeli svijet Božanskom Milosrđu. To je ispunjenje Isusovog obećanja da će iz Poljske proizaći jedna iskra koja će pripraviti svijet na Njegov konačni dolazak. U kapeli samostana Družbe sestara Majke Božje od Milosrđa nalaze se relikvije sestre Marije Faustine Kowalske i oltar sa slikom Milosrdnog Isusa iz njezinih viđenja koja se časti i poznata je po cijelom svijetu kao izvor milosti za duše. Pobožnost Božjem Milosrđu objavljena je svijetu po sv. Faustini za posljednja vremena u kojima Bog želi grješno čovječanstvo privući svome Milosrdnom srcu.

Wieliczka - rudnik soli koji ima osobitu mikroklimu, a sastoji se od pravog labirinta tunela dužine 300 km na devet razina i dubine do 327 metara. Tijekom razgledavanja mogu se vidjeti impresivni predmeti i kipovi isklesani ljdskom rukom iz blokova soli, poput kapela s oltarima i svecima, a postoje i podzemna jezera.

Auschwitz-Oswiecim - memorijalni muzej posvećen žrtvama holokausta tijekom Drugog svjetskog rata. Ovaj nekadašnji najveći koncentracioni logor mjesto je spomena na preko 1.300.000 žrtava, a sastoji se od nekoliko djelova koji se obilaze za razgledavanje. Od 1979. godine dio je Unescove svjetske baštine.

Krakow - stari grad s bogatom poviješću i brojnim znamenitostima (dvorac Wawel s Katedralom i renesanom palačom najljepšom sjeverno od Italije, zvonik gradske vijećnice, crkva sv. Adalberta, crkva presvete Djevice Marije, franjevačka crkva, Sukiennice, Trg glavne tržnice koji se smatra jednim od najvećih srednjovjekovnih trgova u Europi te jednom od najljepših urbanističkih sredina uopće.

Wadowice - rodni grad pape Ivana Pavla II.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 3. 9. 2008.