Memorijalni centar Lipa

Uz organizacijsku i financijsku pomoć  Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke i Županije Primorsko- goranske učenici II-1, II-2 razreda posjetili su u ponedjeljak 12. veljače Memorijalni centar Lipa pamti u pratnji profesora Loberta Simičića i Željka Kukića.

fotogalerija:

Putovanje prema Lipi  vodilo je kroz prekrasan kraj ukrašen snijegom koji je oblino padao cijelo vrijeme vožnje. Izgledalo je da put vodi ka nečem bajkovitom sve dok Lipa nije ispričala svoju strašnu istinu.

Po dolasku u Lipu učenici su bili podijeljeni u dvije grupe. Jedna je grupa slušala predavanje kustosice muzeja Vane Gović dok je druga grupa obilazila lokalitete u mjestu koji svjedoče o zločinu koji su počinili nacisti i fašisti. Kasnije su grupe zamijenile mjesta i tako su svi dobili potrebne informacije.

Kustosica Gović  pričala je o povijesti Lipe i Liburnijskog krasa.  Glavna okosnica Memorijalnog centra Lipa pamti je postav koji obilježava stradanje stanovnika Lipe u Drugom svjetskom ratu. Zločin se dogodio 30. travnja 1944. kad su nacisti i fašisti mučki ubili 269 mještana. Stradalo je čak 96 djece, od kojih je najmlađe imalo samo šest mjeseci, a najstarija žrtva imala je 83 godine. Lipjani ne zaboravljaju te strašne dane ali žele poslati poruku o promicanju tolerancije i nenasilja ističući dragocjenost života koji nitko nema pravo oduzeti.

Drugi dio terenske nastave odvijao se u radionicama. Učenici su podijeljeni u tri grupe obrađivali zadane teme koje su po završetku prezentirali u muzeju.

Učenici vrlo ozbiljno i pažljivo slušali i riješili zadatke što se vidjelo iz njihovih radova. Sigurno je da ovako naučeno gradivo iz povijesti neće nikada zaboraviti.

objavio: Silvana Bićanić   datum: 14. 2. 2018.