Praktična nastava veterinarskih tehničara I-3 razred u Veterinarskom zavodu Rijeka

Prema predviđenom programu učenici prvih razreda,  smjer veterinarski tehničar, upoznaju različite veterinarske ustanove.Zahvaljujući odličnoj suradnji s Veterinarskim zavodom Rijeka i predstojnicom mr.sc.Natalijom Džafić, dr.med.vet učenici su odradili praktičnu nastavu u laboratorijima Veterinarskog zavoda od 27.02. do 01.03.2017.

Dočekao nas je dr.sc.Tibor Andreanszky dr.med.vet.   te nas upoznao s prostorijama Laboratorija za dijagnostiku. Učenici su obišli malu ambulantu gdje se uzimaju različiti uzorci npr.bris uha ili neki iscjedak. Zatim su prošli mikrobiološki laboratorij,laboratorij za dijagnostiku bjesnoće,serološki i parazitološki laboratorij.

Barbara Boljkovac dr.med.vet. i dr.sc.Tibor Andreanszky dr.med.vet. s učenicima I-3 razreda veterinarski tehničari

U mikrobiološkom laboratoriju vidjeli su kako se nasađuju različite mikrobiološke podloge ,koje se zatim inkubiraju na 37℃  kroz 24 sata.Nakon toga na podlogama izrastu određene bakterijske kolonije i uz određene postupke nalazi se uzročnik infekcije i određuje primjerena terapija.Dr.Tibor Andreanszky je demonstrirao postupak nasađivanja podloga i objasnio izradu antibiograma,te im je naglasio važnost određivanja točne antibiotske terapije s obzirom na sve češću pojavu rezistencije bakterija na određene antibiotike.

U laboratoriju za dijagnostiku bjesnoće učenicima je objašnjen način oralne vakcinacije lisica i metoda dijagnostike bjesnoće pomoću protutijela označenih fluorescentnom bojom . Takvi preparati zatim se gledaju u tamnoj komori pomoću fluorescentnog mikroskopa.Zahvaljujući tom projektu posljednjih nekoliko godina bjesnoća je praktično iskorjenjena.

U serološkom laboratoriju izvode se različite serološke reakcije kojima se može dijagnosticirati uzročnik ili protutijela iz seruma životinja. Obično se koriste tzv.brze ili screening metode.Jedna takva je i Rose-bengal test za brzu dijagnostiku bruceloze.

Rose –bengal test za dokazivenje bruceloze

U parazitološkom laboratoriju učenici su vidjeli različitu opremu za izvođenje koprološke pretrage i umjetne probave za dokazivanje trihinele. Učenici su imali priliku vidjeti pozitivan nalaz koprološke pretrage  Giardiu duodenalis .

Zatim smo obišli Laboratorij za pripremu podloga i sterilizaciju.

Drugi dio vježbi učenici su odradili  u Laboratoriju za mikrobiologiju hrane i hrane za životinje gdje nas je dočekala Barbara Boljkovac dr.med.vet.Učenici su obišli prostorije laboratorija,  a dr.Boljkovac im je objasnila postupke i metode koje se koriste u laboratoriju.

Učenici mikroskopiraju na inverznom mikroskopu

Martina Weinberger-Viljušić dr.med.vet.

objavio: Silvana Bićanić   datum: 10. 3. 2017.