Međunarodna izložba mačaka u Zagrebu

U sklopu nastave predmeta „Praktična nastava“ i „Male životinje“ učenici I-3 i III-3 razreda, programa veterinarski tehničar, posjetili su Međunarodnu izložbu mačaka u Zagrebu.

fotogalerija:

Takav posjet uvijek izazove lavinu oduševljenja među učenicima jer na jednom mjestu mogu vidjeti, dodirnuti i saznati puno o zaista neobičnim i impresivnim predstavnicima mačjeg roda iz prve ruke. Ove godine na izložbi su se predstavile brojne pasmine mačaka npr. Snowshoe, Ocicat, Bengalska mačka, Maine Coon, Norveška šumska mačka, Cornish rex, Amercan curli, Britanska kratkodlaka mačka, Ragdoll, Sibirska mačka, Perzijska mačka, Egzota i druge.

Posebnost je bila Thai mačka koja se vratila na izložbe nakon gotovo 30 godina. Thai mačka je zapravo novi naziv jako stare prirodne pasmine mačaka koja je na Zapad stigla iz Tajlanda (tada Sijama) krajem 19. stoljeća. Prethodnih 50-tak godina uzgajivači i suci mijenjali su originalan izgled pasmine te je sijamska mačka postala izrazito duguljastog tijela i glave s ogromnim ušima, a izvorna je gotovo nestala jer nije odgovarala standardu. Zbog očuvanja genetike stari tip sijamske mačke klasificiran je kao Thai mačka te je Svjetska felinološka organizacija FIF-e preliminarno priznala pasminu od 1. siječnja 2016. godine i omogućila joj natjecanje. Na izložbi su mačke smještene u svoje kaveze koje vlasnici uvijek maštovito urede različitim detaljima koji predstavljaju pasminu i mački daju osjećaj sigurnosti (krevetić, igračke, hrana i sl.). Svaki kavez je obilježen brojem i nazivom pasmine i po tom redoslijedu mačke idu na ocjenjivanje kod sudaca. Izložbeni primjerci se uređuju i nekoliko dana prije izlaganja i naučene su na druge mačke i veliki broj ljudi. Ono što je impresioniralo učenike je vrijednost izložbene mačke. Naime, cijena mačke za uzgoj, ovisno od pasmine, kreće se i do nekoliko tisuća eura, a dolaze zaista iz svih krajeva svijeta. Svaka mačka se ocjenjuje u svojoj kategoriji ovisno o pasmini, starosti, spolu i boji, a na kraju izložbe se između najljepših primjeraka pasmina bira najljepša mačka izložbe. Ocjenjivanje mačke je dosta zahtjevan posao koji od suca zahtjeva puno znanja i strpljenja. Sudac ocjenjuje građu tijela, oblik glave i zubala, kvalitetu dlake, boju i raspored boja na krznu, neke specifičnosti određene pasmine, narav mačke i na kraju ukupan dojam koji ostavlja mačka. Slika 3. Ocijenivanje mačke na sudačkom stolu. Slika 4. Prezentacija Maine Coon mačke. Kod toga je jako važno znati kako pristupiti i držati mačku jer je za nju to stresna situacija i može reagirati burno ugrizom ili grebanjem. U tom slučaju mačka se diskvalificira. Upravo zbog toga mačke koje se izlažu moraju biti cijepljene protiv bjesnoće i zaraznih bolesti, a suci obavezno cijepljeni protiv tetanusa jer su mačji ugrizi i ogrebotine duboki i uvijek inficirani. Učenici su sa zanimanjem pratili ocjenjivanje i u razgovoru s vlasnicima mačaka saznali mnogo pojedinosti o različitim pasminama mačaka. Na kraju izložbe svatko je imao neku svoju omiljenu pasminu.

objavio: Silvana Bićanić   datum: 7. 10. 2016.