U srednjim školama okončane prijave za prvi upisni krug ljetnog upisnog roka

Pet škola popunilo upisnu kvotu

Prva riječka hrvatska gimnazija, Salezijanska klasična gimnazija, Građevinsko tehnička škola, Ekonomska škola Mije Mirkovića i Medicinska škola definitivno su škole u kojima se tražilo mjesto više. Traži se i mjesto više u bakarskom domu

Sve škole danas će najkasnije do 14 sati objaviti rang liste kandidataRIJEKA – Sudeći prema jučerašnjem, drugom danu prijava za prvi upisni krug ljetnog upisnog roka, pet bi primorsko-goranskih srednjih škola upisnu kvotu moglo popuniti već u prvom krugu. Riječ je o Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji, Salezijanskoj klasičnoj gimnaziji, Građevinsko tehničkoj školi, Ekonomskoj školi Mije Mirkovića i Medicinskoj školi. Naime, u svim tim srednjoškolskim ustanovama jučer se tražilo mjesto više, a najveća je gužva tradicionalno vladala u Medicinskoj školi koja je zaprimila čak 223 prijave više od upisne kvote. Mjesto više jučer se tražilo i u Ugostiteljskoj školi i to za zanimanje kuhar koje se ove godine, sudeći prema 18 prekobrojnih kandidata za upis, pokazalo kao više nego atraktivno zanimanje za buduće srednjoškolce. Potvrdili su to i školarci na Rabu jer upravo je program kuhara jedini čija je upisna kvota u Srednjoj školi Markatuna de Dominisa popunjena u samom startu prijava.
    Prekobrojnih je jučer bilo, prema neslužbenim podacima Ureda državne uprave Primorsko-goranske županije, i u Pomorskoj školi Bakar, no u toj ustanovi ne vodi se utrka za mjesto u klupi jer ostala su 33 nepopunjena mjesta, već za mjesto u Učeničkom domu »Tomislav Hero« u koji se smještaju učenici bakarske škole koji dolaze iz unutrašnjosti Hrvatske. Takvih je jučer bilo 41, a Dom raspolaže sa smješt ajnim kapacitetom za 39 učenika. Dio tog kapaciteta već su bukirali stariji učenici, tako da se polaznicima prvih razreda nudi daleko manje smještajnih mogućnosti.
    Među škole koje se ne mogu požaliti na interes učenika, ove se godine ubraja i Kemijsko-grafička škola, jer prema podacima Ureda državne uprave jučer do 12 sati od 150 mjesta popunilo se 131, a najtraženiji programi bili su fotograf, web dizajner, grafički tehničar pripreme, grafički urednik-dizajner te grafičar dorade. Jedna od karakteristika ovogodišnjih upisa je i poveći interes učenika za zanimanja Graditeljske škole za industriju i obrt koja je jučer tijekom jutra uz potpuno popunjene programe cvjećar i keramičar-oblagač u ostalim zanimanjima imala popunjeno pedeset posto upisne kvote.
    U kategoriju programa koji su u samom startu prijava za upise »planuli«, ubraja se i program kozmetičar u Obrtničkoj školi, kao i programi tehničar za telekomunikacije i tehničar za računalstvo Srednje škole za elektrotehniku i računalstvo, dok je u ostalim programima te škole jučer još bilo slobodnih mjesta.
    Elektroindustrijska i obrtnička škola jučer je imala svega pedeset posto popunjenu kvotu, što govori u prilog tome da ovogodišnjoj generaciji upisnika za razliku od njenih prethodnika programi te škole nisu pretjerano zanimljivi. Po prvi put ove godine nisu »planula« ni sva upisna mjesta Hotelijersko-turističke škole, jer za razliku od prethodnih generacija upisnika koji su se borili za ulazak u tu školu, jučer je bilo još pet slobodnih mjesta. Sa smanjenim interesom učenika ove se godine suočila i Trgovačka i tekstilna škola koja nije uspjela popuniti ni novouvedeni program dizajner odjeće, a u najnepovoljnijoj se situaciji nalazi program krojač za koji je jučer interes pokazalo svega troje učenika. Ne pojavi li se do kraja upisnog postupka više zainteresiranih kandidata, taj se program iduće godine neće provoditi.
Još 1.135 mjesta

Prema jučerašnjim podacima, 34 primorsko-goranske škole raspolažu s još 1.135 nepopunjenih mjesta, a jesu li uhvatili mjesto u željenoj školi budući će srednjoškolci znati danas najkasnije do 14 sati, jer do tada će sve škole objaviti rang liste kandidata. Sam upisni postupak održat će se sutra, od 8 do 16 sati, a za učenike koji se u prvom krugu ne uspiju upisati, škole koje ne popune upisnu kvotu objavit će u petak podatke o slobodnim mjestima, dok će se prijava kandidata za upis obavljati 9. srpnja od 8 do 16 sati, a upisi će biti 11. srpnja.

Izvor: Novi list

objavio: Josip Brusić   datum: 3. 7. 2007.