12. kongres Udruge balkanskih gradova za nefrologiju, dijalizu, presađivanje i umjetne organe, (BANTAO)

Učenici V-1, u pratnji nastavnice Sintije Kostadine, bili su u Opatiji 16.studenog na 12. kongresu Udruge balkanskih gradova za nefrologiju, dijalizu, presađivanje i umjetne organe (BANTAO)

U periodu od 14. do 16. studenog 2015. godine u Opatiji je održan 12-ti BANTAO kongres (Balkan Cities Association of Nephrology, Transplantation and Arteficial Organs).

Kongresu je nazočilo oko 500 učesnika iz ukupno 11 zemalja pretežito iz južne i jugoistočne Europe.

Cilj kongresa je bio promocija znanstvene i tehničke kooperacije na području bubrežnih bolesti i nadomjesnih terapija bubrežne slabosti na Balkanu i šire, te razmjena znanja i iskustava istaknutih stručnjaka iz oblasti nefrologije, dijalize i transplantacije.

U nastavku ovog Kongresa (17.-18.10.) je održan i DiaTransplant simpozij o nadomjesnoj bubrežnoj terapiji u organizaciji Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Hrvatskog udruženja za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju, sa ključnim temama vezanim za kemodijalizu, peritonealnu dijalizu i transplantaciju.

Tijekom sestrinskog dijela predavanja prikazani su brojni istraživački radovi i održane edukativne radionice na temu adekvatne prehrane bolesnika. Date su smjernice u svrhu poboljšanja kvalitete života bolesnika s kroničnom bubrežnom bolesti, naglašena je važnost  predijalizne edukacije, te brze i kvalitetne obrade bolesnika za transplantaciju.

Sa zadovoljstvom možemo zaključiti da je sudjelovanje učenika na ovom kongresu približilo,  ne samo ulogu i doprinos medicinske sestre/ tehničara na  podizanju kvalitete zdravstvene skrbi kod bolesnika na dijalizi, već i proširilo spoznaje o edukaciji i znanstvenom radu u sestrinstvu.

Zahvaljujemo se na pozivu i organizaciji  predsjednici Društva nefrologije, dijalize i transplantacije pri HUMS-u Bosiljki Devčić mag.med.tech. i predsjedniku Hrvatskog društva za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju, Hrvatskog liječničkog zbora i predsjedniku simpozija "DiaTransplant" prof.dr.sc.Sanjinu Račkom.

objavio: Silvana Bićanić   datum: 17. 11. 2015.