3. Županijska Konferencija o prevenciji kardiovaskularnih bolesti

U ponedjeljak, 2. veljače 2015. na Fakultetu zdravstvenih studija, u sklopu provedbe Nacionalnog programa "Živjeti zdravo" održana je 3. Županijska konferencija o prevenciji kardiovaskularnih bolesti na kojoj su, između ostalog, predstavljeni primjeri dobre prakse u brizi za zdravlje stanovnika Primorsko-goranske županij. Na konferenciji je sudjelovao i ministar zdravlja Siniša Varga. Na 3. Županijskoj konferenciji sudjelovali su i ravnatelj Medicinske škole u Rijeci doktor Alen Vukelić te psihologinja Andrea Rubčić koja je vrlo uspješno predstavila aktivnosti u kojima su učenici i nastavnici naše škole uključeni u prevenciju kardiovaskularnih bolesti, a toga zaista ima jako puno i možemo biti PONOSNI!

Na konferenciji su sudjelovali predstavnici lokalne i državne vlasti, predstavnici županijskih Zavoda za javno zdravstvo iz cijele Hrvatske te brojni predavači s našeg područja koji su u kratkim prezentacijama predstavili primjere svoje dobre prakse u brizi za zdravlje, a sve s ciljem prevencije bolesti, u prvom redu kardiovaskularnih oboljenja, koji su vodeći uzrok smrti kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj i Primorsko-goranskoj županiji. Upravo je kretanje, zdravu prehranu i zdrave životne navike, kao što je prestanak pušenja, ministar Varga istaknuo kao glavne načine prevencije kardiovaskularnih bolesti. "Nastojimo sve više sredstava ulagati u prevenciju, primjerice znatnije financirati liječnike primarne zdravstvene zaštite, no iznosi koji se odvajaju za prevenciju još uvijek nisu veliki i iznose oko 3 posto zdravstvenog budžeta. Naš je cilj prestići europski prosjek, koji govori o 6 do 7 posto zdravstvenog proračuna države koji se izdvajaju za prevenciju," kazao je ministar Varga. Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije Vladimir Mićović istaknuo je kako Zavod, prepoznavši važnost prevencije, od 2005. godine provodi program "Prevencija bolesti srca i krvnih žila kod stanovnika Primorsko-goranske županije", a o uspješnosti programa govori i činjenica da je od početka njegova provođenja do danas smanjena stopa smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti u našoj županiji te se sad kreće u okviru europskih prosjeka. Istaknuo je kako je misija Zavoda pretvaranje u Centar za zdravlje, s misijom unaprjeđenja kvalitete života stanovnika prevencijom bolesti i promicanjem zdravlja. Pozdravne govore uputili su i dekan Fakulteta zdravstvenih studija Alen Šustić i dekan Medicinskog fakulteta u Rijeci Tomislav Rukavina, zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić i riječki gradonačelnik Vojko Obersnel. Gradonačelnik Obersnel istaknuo je kako je obveza gradova stvoriti okvire za usvajanje zdravijeg načina života, u prvom redu gradnjom niza sportskih objekata stvoriti preduvjete za bavljenje sportom i rekreacijom, a onda i davanjem potpore nizu programa koji se provode s brojnim partnerima, kao što su uređenje Riječkih šetnica ili najmasovnija ulična utrka u Hrvatskoj "Homo si teć". U ime Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković je istaknula niz programa kojima Grad Rijeka potiče građane na veću fizičku aktivnost, dakle usvajanje zdravijeg načina života, a samim time i prevenciju bolesti cirkulacijskog sustava, pa tako i kardiovaskularnih bolesti. Grad Rijeka u suradnji s partnerima podupire niz programa za sve dobne skupine, a osim ulaganja u objekte sporta i rekreacije, Mušković je posebno istaknula kampanju Rijeka u kretanju čiji je glavni cilj podići i ojačati svijest građana o važnosti kretanja za zdravlje pojedinca. Konferencija je, kao jedna u nizu koje će Ministarstvo zdravlja, Hrvatski zavod za javno zdravstvo u suradnji s županijskim zavodima za javno zdravstvo organizirati diljem Hrvatske, dio programa "Živjeti zdravo", usmjerenog poboljšanju zdravlja cijele populacije. Naime, upravo djelovanjem u lokalnoj zajednici putem projekta nastoji se informirati, educirati i senzibilizirati građane svih dobnih skupina o pozitivnim aspektima zdravih stilova života. (Tekst preuzet s Portala Grada Rijeke)

objavio: Mirjana Lončar   datum: 2. 2. 2015.