Hodanjem do zdravlja

U sklopu Nacionalnog programa "Živjeti zdravo", u koji je uključena Medicinska škola u Rijeci, u subotu 31. siječnja 2015. u 9,30 sati održana je akcija Hodanjem do zdravlja na Molo longu. Cilj ove akcije je promicanje zdrave prehrane, promicanje tjelesne aktivnosti i prevencija kardiovaskularnih bolesti. Akciju organiziraju Ministarstvo zdravlja, Hrvatski zavod za javno zdravstvo i županijski zavod za javno zdravstvo. Akcijom „Hodanjem do zdravlja" nastoji se podići svijest građana naše županije o važnosti provođenja tjelesne aktivnosti s ciljem prevencije kardiovaskularnih bolesti. Osim samog hodanja, na štandovima ispred Terminala na početku lukobrana dijelile su se edukativne brošure, mjerila visina krvnoga tlaka, šećera u krvi, izvodila se demonstracija pružanja prve pomoći, a za sve sudionike dijelio se i topli čaj. Cilj ovakvih akcija je učiniti hodanje redovitom tjelesnom aktivnošću. Organizatori naglašavaju kako im je cilj promovirati hodanje kao kontinuiranu aktivnost, koja će se jednom mjesečno, redovito organizirati po našim šetnicama. U organizaciju akcije uključili su se i članovi riječkih planinarskih društava, a čitava je akcija bila stručno vođena. Na akciji su sudjelovali učenici  i nastavnici iz naše škole.

U sklopu pet komponenti Nacionalnog programa „Živjeti zdravo" realiziraju se razni programi i projekti usmjereni na poboljšanje zdravlja. Programi se temelje na informiranju, educiranju i senzibiliziranju građana svih dobnih skupina o pozitivnim aspektima zdravih stilova života: pravilnoj prehrani, tjelesnoj aktivnosti, prevenciji debljine, smanjenju prekomjerne tjelesne mase, smanjenju pobola od kroničnih nezaraznih bolesti. Tih pet komponenti su: Zdravstveno obrazovanje, Zdravstveni turizam, Zdravlje i prehrana, Zdravlje i radno mjesto i Zdravlje i okoliš. Ciljana populacija Nacionalnog programa su: djeca i mladi, osobe srednje i starije dobi.

U provedbu nacionalnog programa Živjeti zdravo kao treći Zavod u RH uključio se i Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ kao organizator javnozdravstvenih aktivnosti u Primorsko-goranskoj županiji. U programu Prevencija bolesti srca i krvožilja naglasak je stavljen na promociju pravilne prehrane i redovite tjelesne aktivnosti. Rezultat preventivnih programa koji se provode je konstantan pad trenda smrtnosti od bolesti cirkulacijskog sustava u Primorsko-goranskoj županiji u razdoblju od 2004. god. do 2013.god.

Kako je naglasila Ankica Perhat, pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, Grad Rijeka već dugi niz godina uređenjem parkovnih površina, postavljanjem opreme, uređenjem šetnica i izgradnjom sportskih objekata stvara uvjete za bavljenje tjelesnom aktivnošću. Također kroz projekte Rijeka zdravi grad, Rijeka u kretanju, promociju šetnica i čitav niz drugih projekata, na bavljenje tjelesnom aktivnošću potiče se ciljana populacija, a to su osobe starije dobi, osobe s invaliditetom i djeca. Damir Konestra iz Riječkog planinarskog saveza naglasio je kako su se planinari rado odazvali ovoj akciji jer je planinarenje u osnovi rekreativno hodanje. Riječke planinarske udruge promiču korištenje riječkih šetnica za hodanje i boravak na svježem zraku. Na predstavljanju javnozdravstvene manifestacije Hodanjem do zdravlja bilo je riječi i o 3. županijskoj konferenciji o prevenciji kardiovaskularnih bolesti koja će se održati 2. veljače 2015. godine, s početkom u 9,30 sati na Fakultetu za zdravstvene studije u Rijeci. Na konferenciji će sudjelovati predstavnici lokalne i državne vlasti, predstavnici županijskih Zavoda za javno zdravstvo iz cijele Hrvatske te brojni predavači s našeg područja koji će kratkim prezentacijama predstaviti primjere svoje dobre prakse u brizi za zdravlje, a najavljen je i dolazak ministra Siniše Varge. Na konferenciji će sudjelovati i Medicinska škola u Rijeci koja će prezentirati aktivnosti naše škole u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. (preuzeto s web porstala Grada Rijeke)

objavio: Mirjana Lončar   datum: 31. 1. 2015.