preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Vijesti

Primopredaja automatskih vanjskih defibrilatora

U četvrtak, 22. siječnja 2015. Društvo Crvenog križa Primorsko-goranske županije doniralo je Gradu Rijeci tri automatska vanjska defibrilatora te jedan školski defibrilator, koji je Grad Rijeka potom poklonio Medicinskoj školi u Rijeci. Vanjski automatski defibrilatori, kojima uz osnovnu edukaciju i laici mogu pružiti prvu pomoć u slučaju iznenadnog srčanog zastoja, postavljeni su u zgradama gradske uprave na adresama Korzo 16 i Titov trg 3 te u Centru Zamet. U ime medicinske škole u Rijeci ovu vrijednu donaciju primila je mr.sc. Esma Halepović Đečević, dr.med. Primopredaja je izvršena u Salonu Grada Rijeke. Zahvaljujemo Društvu Crvenog križa Primorsko-goranske županije i Grdau Rijeci na ovoj vrijednoj donaciji.


mr.sc. Esma Halepović ĐŠečević zahvalila je ispred Medicinske škole u Rijeci na ovoj vrijednoj donaciji školskog defibrilatora

Događaju su prisustvovali gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke Ankica Perhat, ravnatelj Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije Darko Varljen, predsjednica Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije Iva Josipović, stručna suradnica za zdravstveno-socijalne programe u Društvu Crvenog križa Primorsko-goranske županije Vesna Čavar, direktor tvrtke Kardian d.o.o. (isporučitelj defibrilatora) Milan Ljubotina, predstavnica Medicinske škole u Rijeci Esma Halepović Đečević i koordinator Spasilačke službe života na vodi PGŽ Nikola Mrđen.

Riječki gradonačelnik Obersnel zahvalio se Crvenom križu na ovoj vrijednoj donaciji, čijom se uporabom itekako može povećati postotak preživljenja osoba koje su doživjele iznenadni srčani zastoj.

"Njegovom primjenom pomoć više ne mora pružati isključivo visokoeducirano osoblje već, uz minimalnu edukaciju, i svaki laik. Stoga je i preporuka da se automatski vanjski defibrilator postavi na što veći broj prometnih i javno dostupnih mjesta. Trenutno je u Rijeci na javnim mjestima dostupno pet defibrilatora, a danas donirani aparati bit će postavljeni u javnim zgradama u centru grada te u Centru Zamet," kazao je gradonačelnik Obersnel, dodajući kako je Odjel za zdravstvo Grada Rijeke u suradnji sa Zavodom za hitnu medicinsku pomoć PGŽ organizirao je tečaj kardiopulmonalne reanimacije s uporabom automatskog defibrilatora za ukupno 25 djelatnika gradske uprave i Rijeka sporta.

Ravnatelj županijskog Crvenog križa Varljen istaknuo je kako je donacija, rezultat dugogodišnje suradnje Crvenog križa i Grada Rijeke, vrijedna 85 tisuća kuna, od čega je Crveni križ osigurao 64 tisuće kuna, Grad Rijeka 10 tisuća kuna, a Primorsko-goranska županija 9 tisuća kuna. Također, Društvo Crvenog križa PGŽ-a do sada je održalo tečajeve za javne vatrogasne postrojbe Opatije i Krka, dobrovoljna vatrogasna društva Opatije i Crikvenice, Grad Opatiju, Park prirode Učka, tvrtku "Palfinger" iz Delnica te za Autoceste Rijeka – Zagreb. Također, za reanimaciju uz primjenu AVD-a redovito se obučavaju polaznici tečajeva za spasioce života na vodi. U ime Medicinske škole Gradu Rijeci na donaciji se zahvalila Esma Halepović Đečević, istaknuvši kako su učenici tijekom nastave do sad ovakav uređaj mogli vidjeti samo na slikama, a sad će imati priliku naučiti kako se njima koristiti i spasiti nečiji život.

Procjenjuje se da u Europi svake godine oko 400.000 ljudi doživi izvanbolnički iznenadni srčani zastoj s postotkom preživljavanja manjim od 10 posto. U Hrvatskoj od iznenadne srčane smrti kod kuće, na poslu ili na javnom mjestu, umire godišnje oko 9.000 osoba. Iznenadni srčani zastoj može se dogoditi bilo kome, i mladim i starijim osobama, bolesnim ili zdravim osobama. Iznenadni srčani zastoj nije što i srčani udar (infarkt srca).

Adekvatna intervencija u slučaju iznenadnog srčanog zastoja, unutar 3 do 5 minuta, povećava mogućnost preživljenja za više od 50%. Hitna medicinska pomoć, koliko god dobro bila organizirana, često ne može stići do osobe koja doživi iznenadni srčani zastoj između 3 i 5 minuta. Stoga je iznimno važno da se laici educiraju za pružanje svrsishodne pomoći u slučaju iznenadnog srčanog zastoja do dolaska hitne medicinske službe, u čemu im veliku pomoć pruža automatski vanjski defibrilator (AVD), uređaj koji prepoznaje srčani ritam i daje spasonosni impuls srcu.

Automatski vanjski defibrilator posebno je prilagođen za korištenje od strane laika te izgovara glasovne upute na hrvatskom jeziku za svaki postupak. Također, prilikom uzimanja defibrilatora s njegova postolja, automatski se uspostavlja kontakt sa službom hitne medicinske pomoći. Iako i za korištenje ovog uređaja valja proći edukaciju, radi se o potpuno sigurnom uređaju, koji nakon postavljanja samoljepljivih elektroda na žrtvu sam vrši analizu i preporučuje defibrilaciju s točno određenom količinom energije. Dakle, osoba koja pruža pomoć mora zalijepiti elektrode, osigurati da nitko ne dira unesrećenog, te ukoliko defibrilator to preporučuje, pritisnuti tipku za isporuku šoka. Više o osnovnim postupcima održavanja života s primjenom defibrilatora na http://www.aed.hr

Do sada je u Rijeci postavljeno pet automatskih vanjskih defibrilatora, koji se nalaze u glavnoj zgradi Policijske uprave primorsko-goranske (Ulica žrtava fašizma 3), željezničkom kolodvoru (Trg kralja Tomislava 1), Ljekarni "Centar" (Riva 18) te u dva gradska sportska objekta, Dvorani mladosti (Trg Viktora Bubnja 1) te Bazenima Kantrida (Podkoludricu 2). Popis svih lokacija automatskih defibrilatora u Hrvatskoj nalazi se na mrežnim stranicama Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Mirjana Lončar   datum: 23. 1. 2015.

 

Dragi korisnici,

za potpuni pristup našim stranicama koristite CARNet-ove korisničke podatke. Podatke možete zatražiti kod svog web administratora u školi.

 

P.S. Ako se ne logirate ostajete bez sadržaja dostupnog registriranom korisniku.

  

    

Medicinska škola u Rijeci ima razvijenu misiju koja je proizašla iz duge i bogate medicinske prakse u Gradu Rijeci koja je formirala visoko kvalitetnu obrazovnu instituciju za potrebe zdravstvenih kadrova unutar Republike Hrvatske . Škola ima regionalni i nacionalni značaj. Medicinska škola u Rijeci obrazuje zdravstvene brandove u suvremenom hrvatskom odnosno europskom okruženju prema potrebama tržišta rada.

Ravnatelj

Alen Vukelić,dr.med.

 

Od 7. rujna 2015. godine smo u novoj vlastitoj zgradi u secesijskom stilu na adresi Braće Branchetta 11a između Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci te Fakulteta zdravstvenih studija u Rijeci.U neposrednoj blizini nalazi se i naš drugi objekt u sklopu KBC-a na adresi Cambierieva 17. 

 


e-Dnevnik

Korisni linkovi
Poučavanje

Potvrde

Ministarstva
 • MZO

Agencije
 • AZOO
 • ASOO
 • NCVVO

Upisi u srednju školu

Projekti

Info


EMA


Katalog knjižnice

Tražilica

Anketa
Želim se upisati u smjer:














preskoči na navigaciju