preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Vijesti

Prva "Škola mladih riječkih geologa 2014"

U četvrtak, 10. travnja 2014. održana je svečanost dodjele priznanja i nagrada za učenike koji su sudjelovali u projektu "Škola mladih riječkih geologa 2014" te za njihove mentore i ravnatelje škola koje su sudjelovale u projketu. Projekt je osmislila Udruga za prirodoslovna istraživanja UPRIS, Šibenik, čiji je predsjednik profesor geografije iz Medicinske škole u Rijeci, Zvonko Bumber, koji je ujedno i realizirao cijeli projekt. Škola se održavala kroz četiri subote u prostorima Medicinske škole u Rijeci. 


Ovaj jedinstveni projekt po prvi puta se započeo provoditi u riječkim školama u ožujku 2014. godine, u organizaciji Odjela za odgoj i školstvo Grada Rijeke, Udruge za prirodoslovna istraživanja – UPRIS, Hrvatskog geološkog instituta, Prirodoslovnog muzeja Rijeka i Medicinske škole u Rijeci. Projekt je vodio profesor Medicinske škole u Rijeci, Zvonko Bumber u prostorima naše škole
Projekt "Škola mladih riječkih geologa 2014" obuhvatio je osam osnovnih škola kojima je osnivač Grad Rijeka. Sudjelovali su učenici iz: Osnovne škole "Belvedere", "Centar", "Gornja Vežica", "Pećine", "Podmurvice",  "Srdoči",  "Trsat" i "Zamet". Projekt se sastoji od teorijske nastave, ali i veoma značajnog praktičnog rada s geološkom zbirkom i geološkom kartom Republike Hrvatske, kao i terenske nastave održane u Prirodoslovnom muzeju Rijeka.

Program "Škole mladih riječkih geologa 2014":

1. teorijska nastava iz područja fizičke geografije i geologije (3 školska sata)

2. praktična nastava s geološkom zbirkom i geološkom kartom Republike Hrvatske (3 školska sata)

3. posjet Prirodoslovnom muzeju u Rijeci i razgledavanje stalnog postava "Geologija riječke regije" (1 školski sat)

4. ponavljanje i vježbanje (2 školska sata)

5. natjecanje (1 školski sat)

15. ožujka 2014. (10,00-12,30)

U prvom dijelu su se kroz teoretsku nastavu obradile tematske jedinice o: geološkoj prošlosti Zemlje (geološka razdoblja, Pangea, orogeneze), zatim o geologiji Hrvatske (vrste stijena, pregled zastupljenosti stijena prema vrstama i starosti, krški reljef)

22. ožujka 2014. (10,00-13,45)

u drugom dijelu učenici su se upoznali s geološkom kartom Hrvatske 1:300 000 (značenje pojedine boje u tumaču znakova, zastupljenost različitih starosti i vrsta stijena po regijama Hrvatske), zatim su obojali slijepu kartu Hrvatske vodeći se listovima 1:300 000 (svaki učenik je izradio svoju kartu gdje vam šaljem primjerak); zatim smo radili s prijenosnom geološkom zbirkom koju UPRIS izrađuje gdje su učenici učili i imali u rukama glavne vrste stijena; nakon toga smo otišli u Prirodoslovni muzej u Rijeci gdje nas je tamošnja kustosica geolog upoznala s postavima muzeja. Vodstvo je održano kroz 2 geološka postava: Geološka prošlost Jadrana i Geološka  građa riječke regije.

29. ožujka 2014. (10.00-12,30)

obavili smo "Ponavljanje i vježbanje" gdje je svaki učeniku dobio skriptu dosad obrađenog sadržaja. Zajedno s fotografijama sadrži 20 stranica. Zajedno smo prošli cijelu skriptu kroz pitanja - odgovor. Nakon toga su se učenici podijelili u parove gdje je jedan par dobio četiri uzorka stijena. Nakon međusobne suradnje i dogovora svaki par je odredio: vrstu stijene (sedimentna, magmatska ili metamorfna), skupinu stijene (dubinska, površinska, organogena...) i naziv stijene (vapnenac, granit, mramor, sedra...). Također, otprilike su zaključili koji su dijelovi Hrvatske zastupljeni s pojedinim vrstama stijena, a sve služeći se geološkom kartom Hrvatske koju su prošli tjedan sami izradili. To je bitno jer će u subotu 5. travnja 2014. na završnom natjecanju svaki učenik dobiti jednu stijenu koju će morati razvrstati prema gore spomenutom.

Svi učenici koju su sudjelovali u projektu dobili su priznanja za svoj rad i geološku kartu Republike Hrvatske 1:300.000 s pripadajućim priručnikom što je donacija Hrvatskog geološkog instituta. Po svršetku projekta organizirano je natjecanje na kojem je treće mjesto osvojio učenik Enio Krizman iz Osnovne škole "Podmurvice" čija je mentorica bila Filica Juričić. Drugo mjesto je osvojio učenik Damir Hamzić iz Osnovne škole "Srdoči" čija je menotrica bila Renata Skočaj. Škole čiji su učenici osvojili treće i drugo mjesto nagrađene su novim nastavnim sredstvom u nastavi geografije „Prijenosnom geološkom zbirkom“, a koja je donacija Udruge za prirodoslovna istraživanja – UPRIS.

Prvo mjesto na natjecanju je osvojio učenik Lovro Pliskovac iz Osnovne škole "Gornja Vežica" čija je mentorica bila Ivana Balaško. Učenik je svojim trudom i znanjem svojoj školi priskrbio vrijednu i jedinstvenu „Geološku zbirku Primorsko – goranske županije“, donaciju Hrvatskog geološkog instituta.

Dodjeli je prisustvovala pročelnica Odjela za odgoj i školstvo Grada Rijeke Sanda Sušanj, prof. geologije i geografije, predavač i voditelj projekta, predsjednik Udruge za prirodoslovna istraživanja – UPRIS Zvonko Bumber, ravnatelj Hrvatskog geološkog instituta iz Zagreba prof.dr.sc. Josip Halamić te također mentori učenika i ravnatelji njihovih škola.

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Mirjana Lončar   datum: 11. 4. 2014.

 

Dragi korisnici,

za potpuni pristup našim stranicama koristite CARNet-ove korisničke podatke. Podatke možete zatražiti kod svog web administratora u školi.

 

P.S. Ako se ne logirate ostajete bez sadržaja dostupnog registriranom korisniku.

  

    

Medicinska škola u Rijeci ima razvijenu misiju koja je proizašla iz duge i bogate medicinske prakse u Gradu Rijeci koja je formirala visoko kvalitetnu obrazovnu instituciju za potrebe zdravstvenih kadrova unutar Republike Hrvatske . Škola ima regionalni i nacionalni značaj. Medicinska škola u Rijeci obrazuje zdravstvene brandove u suvremenom hrvatskom odnosno europskom okruženju prema potrebama tržišta rada.

Ravnatelj

Alen Vukelić,dr.med.

 

Od 7. rujna 2015. godine smo u novoj vlastitoj zgradi u secesijskom stilu na adresi Braće Branchetta 11a između Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci te Fakulteta zdravstvenih studija u Rijeci.U neposrednoj blizini nalazi se i naš drugi objekt u sklopu KBC-a na adresi Cambierieva 17. 

 


e-Dnevnik

Korisni linkovi
Poučavanje

Potvrde

Ministarstva
 • MZO

Agencije
 • AZOO
 • ASOO
 • NCVVO

Upisi u srednju školu

Projekti

Info


EMA


Katalog knjižnice

Tražilica

Anketa
Želim se upisati u smjer:














preskoči na navigaciju