Svjetski dan oralnog zdravlja

U četvrtak, 20. ožujka 2014. obilježava se "Svjetski dan oralnog zdravlja". Tom prigodom u Vijećnici grada Rijeke održan je niz predavanja u sklopu projekta "Unapređenje oralnog zdravlja djece Primorsko-goranske županije", u organizaciji Studija dentalne medicine Medicinskog fakulteta u Rijeci. Predavanjima su nazočili učenici III-8 razreda, programa dentala asistentica - asistent s profesoricom Danielom Depolo.

Program predavanja:

Helena Gliborić Kresina, dr.med. - Predstavljanje projekta "Unapređenje oralnog zdravlja djece Primorsko-goranske županije"

prof.dr.sc. Nataša Ivančić Jokić, dr.dent.med. - Fluor u prevenciji karijesa - za ili protiv

Andrej Pavlić, dr.dent.med. - Mjere prevencije nastanka ortodonskih anomalija

prof.dr.sc. Alen Braut, dr.dent.med. - Zubni i oralni nakit

doc.dr.sc. Robert Antonić, dr.dent.med. - Ljepota osmjeha - nekada i sada

Ivana Mišković, dr.dent.med. - Bolesti zubnog mesa - kada zatražiti pomoć, a kada je već prekasno?

doc.dr.sc. Miranda Muhvić Urek, dr.dent.med. - Šećerna bolest i oralno zdravlje

Svjetski dan oralnog zdravlja obilježava se 20. ožujka svake godine. Njime se naglašavaju sve dobrobiti oralnog zdravlja te se promovira važnost oralne higijene od najranije do pozne životne dobi. Oralno zdravlje je od osobite važnosti, jer čak 90% svjetske populacije tijekom svog života pati od nekog oblika oralnih bolesti. Mnoge od tih bolesti mogle bi se izbjeći kad bi se više uložilo u zdravstvene programe koji ističu važnost dobre prevencije, ranog otkrivanja te pravovremenog liječenja oralnih bolesti.

Obilježavanjem ovog dana nastoje se stvoriti temelji djelovanja na smanjivanje globalnog bremena oralnih bolesti. Ovogodišnja tema je „Svjetskim danom oralnog zdravlja 2014. slavimo zdrave osmijehe“ (World oral health day 2014, Celebrating healthy smiles) jer je dobro oralno zdravlje doista razlog za slavlje.

U četvrtak, 20. ožujka 2014. članovi studenske udruge Zubić Vila posjetiti će Dječji vrtić Srdoči gdje će održati zabavnu radionicu s djecom o zubima, o četkanju zuba i pravilnoj prehrani.   Istog dana, u 12 sati u Vijećnici grada Rijeke održati će se edukativna predavanja za građanstvo o oralnom zdravlju i higijeni, bolestima parodonta, zubnim i oralnim ukrasima, fluoridaciji zuba i prevenciji ortodonskih anomalija te estetskim protetskim zahvatima.

U petak, 21.ožujka 2014. u 10 sati Ugostiteljska škola Opatija u sklopu svog projekta "(U)gosti na doručku" pripremiti će doručak i druženje pod naslovom "Zdrav doručak za zdrave zube".

Od općih činjenica o oralnim bolestima važno je zapamtiti sljedeće:

•    90% svjetske populacije tijekom života patit će od nekog oblika oralnih bolesti, koje se se po težini nalaze u rasponu od karijesa i periodontalnih bolesti do gubitka zuba i oralnih karcinoma

•    samo 60% svjetske populacije ima osiguran pristup stomatološkoj zdravstvenoj zaštiti

•    60-90% školske djece diljem svijeta ima zubni karijes

•    zubobolja je najčešći razlog izostanka iz škole u mnogim zemljama

•    incidencija oralnih karcionoma u mnogim zemljama kreće se u rasponu 1-10 slučajeva/100.000 stanovnika

•    oralni karcinom je osmi najčešći oblik karcinoma u svijetu a ujedno i najskuplji za liječenje

•    u visoko-razvijenim zemljama na saniranje oralnih bolesti troši se 5-10% ukupnih troškova za zdravstvo

•    prehrana bogata šećerima je glavni rizični čimbenik nastanka truljenja zuba i dijabetesa

•    pušenje je odgovorno za gotovo 50% periodontalnih bolesti, koje se povezane s dijabetesom, srčanim bolestima, prijevremenim porodima i niskom porodnom težinom kao i drugim bolestima.

•    oralno zdravlje umnogome utječe na opće zdravlje te osjećaj samopoštovanja kao i na socijalne interakcije te funkcije poput govora i spavanja

Iako globalno breme oralnih bolesti ima padajući trend u razvijenim zemljama, komplikacije u svezi zubnog mesa (desni) postaju sve češći problem, osobito u starijoj populaciji. Najvažniji rizični čimbenici poput pušenja, konzumiranja alkohola kao i prehrana bogata šećerima, mastima i solju ne doprinose samo širokom spektru nastanka kroničnih, već i oralnih bolesti.

Pravilna oralna higijena koja uključuje pranje zuba zubnom pastom s fluorom najmanje dvaput dnevno (ujutro i navečer) uz redovite stomatološke kontrole najvažnija je u prevenciji oralnih bolesti.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 20. 3. 2014.