Obilježen Međunarodni dan prava djece

U srijedu, 20. studenog 2013. godine Debatni klub Medicinske škole u Rijeci je obilježio Međunarodni dan prava djece parlaonicom "Utjecaj medija na razvoj mladih". S obzirom na ogromnu popularnost Facebboka raspravljalo se uglavnom o njegovom utjecaju i zlouporabi. Iako navedena društvena mreža ima prednosti kao što su povezivanje s ljudima istih interesa npr. razni društveni i sportski klubovi te brže dijeljenje potrebnih informacija na Parlaonici se uglavnom govorilo o negativnim aspektima i o mogućoj zlouporabi. Sklapanje "prijateljstava" s nepoznatim ljudima, lažni profili, mogućnost vrijeđanja drugih bez vidljivih posljedica te čak i krađa identiteta samo su dio opasnosti koje krije Facebbok. Roditeljska kontrola i edukacija u školi o sigurnijem korištenju internetskih društvenih mreža je ono što bi trebalo poticati na svim razinama društva, misle mladi debatanti. Nije dovoljno zabranjivati jer to ništa ne riješava,barem ne trajno, nego treba stvarati takvo obiteljsko i školsko okružje u kom će djeca i mladi naučiti sami donositi odgovorne odluke vezane uz Facebbok. Tehnologije komunikacijskih mreža se tako brzo razvijaju da roditelji i nastavnici to jedva uspijevaju pratiti te je, prema mišljenju debatanata, najbolje da oni pokušavaju odgojno djelovati i poticati odgovorno korištenje svih dostupnih sredstava komunikacija jer su NOVI oblici elektronskih komunikacija neizbježan dio života i nemoguće ga je zaustaviti ili zabraniti.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 27. 11. 2013.