Stručni izlet veterinarskih tehničara u Zagreb

U ponedjeljak, 21. listopada 2013. posjetili smo Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Na stručnom izletu su bili učenici II-3 i IV-3 smjera veterinarski tehničar s nastavnicima Snježanom Jerković i Božicom Vičević. Posjetili smo Zavod za anatomiju, histologiju i embriologiju, Zavod za opću patologiju i patološku morfologiju, Zavod za rendgenologiju i ultrazvučnu dijagnostiku, Kliniku za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju, Kliniku za porodništvo i reprodukciju i  kliniku za  unutrašnje bolesti.

Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu osnovan je 1919 godine kao Veterinarska visoka škola sa adresom u Savskoj ulici. Novim preustrojem  Visoka škola postaje 1924. godine Veterinarski fakultet koji postaje sastavnicom Sveučilišta u Zagrebu. Zbog pomanjkanja prostora fakultet se seli 1939 godine u Henzlovu 55, gdje je i sada. Na zavodu za anatomiju  je muzejska zbirka kostura svih domaćih i divljih životinja. Na tom zavodu je jedna od najstarijih predavaona-amfiteatar. Ta je predavaona zaštićena od UNESCO-a kao spomenik kulture. Jedna od najbolje opskrbljenih i najvećih patološkoanatomskih preparata nalazi se na Zavodu za patologiju. Taj zavod je osnovao profesor Ljudevik Jurak inače humani patolog. Prof. Ljudevit Jurak je svojim stručnim i znanstvenim radom uvelike doprinjeo ugledu i afirmaciji veterinarske patološke anatomije. Muzejska zbirka se sastoji od 3000 primjeraka, a fascinira ne samo brojem nego i rijetkim slučajevima kao i humanim preparatima. Zavod za rendgenologiju, ultrazvučnu dijagnostiku i fizikalnu terapiju obogaćen je novim ultrazvučnim i rendgenskim dijagnostičkim postupcima te različitim metodama fizikalne terapije i akupunkturom.

Učenike je posebno fascinirao bazen za fizikalnu terapiju. Novoopremljena i potpuno modernizirana Klinika za kirurgiju , ortopediju i oftalmologiju  zaista uzima dah i ostavlja dojam jedne zaista klinike na svjetskom glasu. Klinika za porodništvo i reprodukciju u cjelosti je preuređena 2010. godine i danas raspolaže najsuvremenije opremljenim ambulantama, kirurškim dvoranama za male i  velike životinje, kao i stacionarnim jedinicama za hospitalizaciju kućnih ljubimaca i ostalih životinja. Klinika je specijalizirana za ginekološke preglede, androloške preglede malih i velikih životinja, ultrazvučnu dijagnostiku, veterinarsku obstetriciju, ginekološku i andrološku kirurgiju te umjetna osjemenjivanja životinja. Posebno je za istaknuti rutinsku primjenu minimalno invazivnih metoda u veterinarskoj ginekologiji u dijagnostičke i terapijske svrhe. Klinika za unutrašnje bolesti ima klinički laboratorij koji je razvio svoju djelatnost u različitim segmentima kliničke laboratorijske  dijagnostike.Napredkom  medicine i kemije, otvorena je mogućnost kliničaru da se koristi  cijelim nizom biokemijskih podataka za proučavanje i dijagnostiku raznih bolesti. Šireći svoju djelatnost i povećavajući iz dana u dan broj obavljenih  analiza te pružajući  usluge svojim klinikama, ali i zavodima za različite pokuse, klinički laboratorij Klinike za unutarnje bolesti promijenio je naziv u  Centralni klinički  laboratorij čime se naglašava njegova uloga u kliničkoj  laboratorijskoj dijagnostici. centralni klinički laboratorij širi dalje svoju  djelatnost i izvan našeg fakulteta pa tako surađuje s veterinarskim ambulantama u Zagrebu i van Zagreba, ali  i sa drugim privrednim subjektima, kliničkim bolnicama te znanstvenim institucijama. Današnja misija Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu je poboljšati i unaprijediti vodećuobrazovnu visokoškolsku ulogu te osigurati vodeću znanstvenu poziciju na području veterinarske medicine . Te će se zadaće ostvarivati na tradiciji, osmišljenoj kadrovskoj politici, suvremenoj opremi te na povezivanjuu evropskim  i svjetskim razmjerima.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 19. 11. 2013.