Dan akcije "Mislim globalno - djelujem lokalno"

U srijedu, 7. studenog 2012. održan je "Dan akcije 2012", središnji događaj projekta "Mislim globalno, djelujem lokalno" u kojemu je i ove godine, u organizaciji Grada Rijeke te Udruga Delta i GONG, sudjelovalo 15 riječkih srednjih škola, odnosno više od 60 učenika. Ovogodišnji, sedmi po redu Dan akcije provodio se na temu "Društvene inovacije". U prostoru gradske uprave učenici, uz pomoć trenera iz udruge Delta te djelatnika riječke gradske uprave, osmišljavaju projekte na navedenu temu. Jedan od ciljeva ovoga projekta je pružanje mogućnosti mladim osobama da razvijaju sposobnosti za aktivno sudjelovanje u procesima donošenja odluka na lokalnog razini. Iz naše škole sudjelovale su četiri učenice iz IV-6 razreda: Lalita Barišić, Anika Malnar, Natalija Pavlović i Pegi Pavletić.

Pegi Pavletić, IV-6 razred

Ovogodišnji, sedmi po redu Dan akcije, provodi se na temu "Društvene inovacije". U prostoru gradske uprave učenici, uz pomoć trenera iz Udruge Delta te djelatnika riječke gradske uprave, osmišljavaju projekte na navedenu temu. Jedan od ciljeva ovoga projekta je pružanje mogućnosti mladim osobama da razviju sposobnosti za aktivno sudjelovanje u procesima donošenja odluka na lokalnoj razini.

"Ovo je najbolji način upoznavanja s načinom nastajanja projekta, od ideje do zatvaranja financijske konstrukcije, pa do lobiranja tijekom kojega nekoga morate uvjeriti da je upravo vaš projekt najbolji. To je proces s kojim ćete se susretati i u profesionalnom radu. Drago mi je da je tema ovogodišnjeg Dana akcije vrlo inspirativna, a to su društvene inovacije. To je ključni dio Strategije za Europsku uniju u razdoblju od 2013. do 2020. godine. Inovacije su posebno izdvojene kao strateška odrednica", kazao je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel pozdravljajući sudionice ovoga događaja, ističući da su im na raspolaganju zaposlenici, oprema i prostor gradske uprave.

Tijekom „Dana akcije" učenici i učenice podijeljene u više malih grupa uz pomoć koordinatora, volontera i volonterki Delte, osmišljavaju projektne prijedloge na zadanu temu i sami izabiru najbolji projekt jedne grupe učenika koji biva i proveden nakon „Dana akcije". U "Velikoj recesiji", kako sve veći broj stručnjaka naziva gospodarsku i financijsku (i društvenu i političku ) krizu koja traje punih šest godina, društvene inovacije postaju sve zanimljiviji pristup pokušaju rješavanja društvenih problema i zadovoljavanja društvenih potreba koje ne mogu niti riješiti niti zadovoljiti tržište i glavni akteri na tržištu (klasična komercijalna poduzeća), niti država i glavni akteri javnog sektora (Vlada, lokalna uprava, javne ustanove, itd.). Sve je veći broj institucija i organizacija koje proučavaju, promiču i podržavaju društveno inoviranje i društvene inovacije. Primjerice, u listopadu je po prvi put proveden natječaj Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za dodjelu nagrada za društvene inovacije u 2012. godini. Nacionalna zaklada odlučila je dodijeliti deset nagrada po 7.500 kuna za najinovativnije prijedloge kvalitetnih i provedivih promjena postojećih problema u društvenim djelatnostima u Republici Hrvatskoj.

Prvi zadatak u malim grupama usmjeren je na popisivanje različitih problema i potreba u zajednici odnosno društvu u okviru zadane teme te odabir i definiranje jednog problema ili jedne potrebe. Dobro opisan i obrazložen problem čije je postojanje i težina potkrijepljena dokazima i argumentima predstavlja osnovu za osmišljavanje različitih mogućih rješenja odnosno za dolazak do projektne ideje. U nastavku rada u malim grupama ideja se razrađuje u projektni prijedlog u kojem, uz problem, mora biti opisano i njegovo rješenje odnosno način kako će ono riješiti utvrđeni problem ili zadovoljiti potrebu te kako će projekt biti proveden (tko će u kojem vremenskom okviru provesti koje aktivnosti i na koji način) i kako će korisnici ili šira javnost saznati za taj projekt. Prilikom odabira rješenja i razrade ideje u projektni prijedlog učenici se moraju voditi osnovnim kriterijima: korist od provedbe projekta imat će šira zajednica (neka društvena grupa, lokalna zajednica, društvo u cjelini) a ne samo pojedinci, ideju je moguće testirati odnosno provesti pilot projekt u zadanom vremenskom okviru i grupa raspolaže potrebnim informacijama, znanjima i vještinama ili kroz partnerstva i suradnju može doći do njih.

Pobjednik ovogodišnjeg Dana akcije, provedenog na temu "Društvene inovacije", je grupa "Gladni", osmislivši kampanju Sigurno si gladan, kao odgovor na problem nepostojanja toplog obroka za srednjoškolce koji radi slobodnih aktivnosti ostaju u centru Rijeke i nakon nastave. Kao inovativno rješenje navedenog problema učenici su ponudili otvaranje kantine koja bi nudila tople obroke po pristupačnim cijenama. Kroz realizaciju pobjedničkog projekta provela bi se anketa kojom bi se ustanovile realne potrebe srednjoškolaca vezane uz prehranu. U drugoj fazi realizacije projekta, učenici bi proveli promotivnu kampanju kroz koju bi prezentirali rezultate dobivene istraživanjem te bi ujedno i zagovarali otvaranje takve vrste kantine u Rijeci. Projekt „Kampanja Sigurno si gladan“ proglašen je ujedno i najinovativnijim projektom, dok je  grupa „Gladni“ bila najkonstruktivnija grupa u raspravi. (Tekst je preuzet s portala Grada Rijeke)

objavio: Mirjana Lončar   datum: 13. 11. 2012.