Terenska nastava na izvorištu "Zvir"

U sklopu predmeta ekologija učenici III-3 razreda, programa tehničar nutricionist, posjetili su s profesoricom Tatjanom Holjević, dr., u srijedu, 30. svibnja 2012. Komunalno društvo vodovod i kanalizacija, d.o.o. za vodoopskrbu i odvodnju Rijeka i boravili su na izvorištu pitke vode Zvir. Izvori Zvir I. i Zvir II. nalaze se na lokaciji u Vodovodnoj ulici na 5 metara nadmorske visine.

Za potrebe javne vodoopskrbe voda se zahvaća na izvorištima:

1. IZVOR RJEČINE - u količini od najviše 20.500.000 m3/g tj. 2.000 l/s
2. ZVIR 1 - u količini od najviše 31.000.000 m3/g tj. 2.000 l/s
3. ZVIR 2 - u količini od najviše 7.100.000 m3/g tj. 450 l/s
4. MARTINŠĆICA - u količini od najviše 6.500.000 m3/g tj. 300 l/s
5. PERILO - u količini od najviše 3.000.000 m3/g tj. 150 l/s
6. kaptirani izvor DOBRA - u količini od najviše 1.324.000 m3/g tj. 50 l/s
7. DOBRICA - u količini od najviše 4.000.000 m3/g tj. 250 l/s

Svi nabrojeni izvori spadaju u vrlo osjetljiva područja (podzemne vode I. kategorije).

objavio: Mirjana Lončar   datum: 6. 6. 2012.