Misli globalno - djeluj lokalno

U srijedu, 30. studenog 2011. održan je po šesti put u gradu na Rječini "Dan akcije" u sklopu projekta "Misli globalno - djeluj lokalno". Iz naše škole sudjelovala su četiri učenika iz IV-7 razreda: Antonia Trubić, Darko Pauletić, Petra Pilčić i Jure Stanić. Ove godine tema "Dana akcije" je "Društveno poduzetništvo mladih". U projektu sudjeluju učenici 14 srednjih škola iz Rijeke, ukupno 62 učenika podijeljeni u 7 grupa. Sve sudionike na početku "Dana akcije" pozdravio je riječki gradonačelnik mr.sc. Vojko Obersnel i zaželio im uspjeh u radu. Naši predstavnici radili su u trećoj, četvrtoj, petoj i šestoj grupi. Pogledaj u foto-galeriji

Društveno poduzetništvo mladih, tema je na koju je tijekom cijelog dana, u srijedu, 30. studenog 2011. šezdeset učenika 14 riječkih srednjih škola osmišljavalo projektne prijedloge u sklopu Dana akcije što ga već šestu godinu za redom provode udruge GONG i Delta u suradnji s Gradom Rijeka. Radi se o središnjem događaju projekta "Mislim globalno - djelujem lokalno", pokrenutog kao odgovor na potrebu za aktivnijim sudjelovanjem mladih osoba u političkom i društvenom životu lokalne zajednice te na problem negativnog stava mladih prema politici i javnom angažmanu općenito.

Iz udruga GONG i Delta poručuju kako provedba ovog projekta izravno koristi učenicima i mladim volonterima koji im pomažu u radu, a i posredno lokalnoj vlasti koja ima priliku čuti glas mladih iz svoje zajednice. Koristi od projekta ima i cijela lokalna zajednica, jer najbolji će projekt biti proveden u stvarnosti i time stvoriti novu vrijednost u zajednici. Nagrađena grupa srednjoškolaca dobiti će priliku realizirati svoj projekt uz financijsku podrđku Grada Rijeke te tehničku podršku udruga GONG i Delta. Grad je za realizaciju pobjedničkog projekta u proračunu osigurao 10.000 kuna.

Ovogodišnju temu koordinator projekta Igor Bajok nazvao je najizazovnijom do sada, s obzirom na to da "društveno poduzetništvo" podrazumijeva malo drugačiji pristup klasičnom poduzetništvu i izlasku na tržište. Osim ostvarivanja profita poduzetnici vode računa o utjecaju svog poslovanja na okoliš i lokalnu zajednicu, nastojeći zajednici vratiti dio ostvarenog profita te nadoknaditi eventualno nastalu štetu.

Okupljenim srednjoškolcima dobrodošlicu je poželio gradonačelnik Vojko Obersnel, a zatim su podijeljeni u sedam grupa uz mentorstvo GONG-ovih i Deltinih volontera razvijali projekte na odabranu temu. Na raspolaganju su im za rješavanje svih eventualnih dvojbi stajali službenici riječke Gradske uprave, a njihove je aktivnosti popratila i novinarska grupa puten bloga, Facebook stranice te tiskanog biltena.

Nakon cjelodnevnog rada na prijedlogu projekta, pred srednjoškolcima je bio zadatak da u sklopu otvorenog sastanka Vijeća mladih, uživljavajući se u ulogu gradskih vijećnika, predstave svoje projekte i uvjere ostale učenike da je njihov prijedlog najbolji, kako bi upravo njima dali glas.

Tipični viječnik

objavio: Mirjana Lončar   datum: 6. 12. 2011.