Vrijeme Došašća - Advent

Pripravite put Gospodinu, poravnite mu staze!

U nedjelju, 27. studenog 2011. započela je nova crkvena godina i četverotjedna priprema za Božić, Došašće ili Advent. To je pokorničko vrijeme priprave, ali i vrijeme brige za potrebe bližnjih. Advent predstavlja crkvenu pripravu koja želi upraviti vjernike samoprosudbi vlastitog života i djelovanja u svjetlu kršćanskog morala.

Vrijeme Došašća - Advent

Tko uopće danas zna što je Došašće i koje je njegovo pravo značenje? Svi smo svjesni da nekoga iščekujemo, no ponekad iščekujemo i ne pitajući se tko to zapravo treba doći!?

Crkva već od sredine šestog stoljeća slavi četiri nedjelje pred Božić kao pripremu za slavlje blagdana rođenja Sina Božjega. Tada je došašće imalo i drugu dimenziju: shvaćano je i kao priprema za slavni dolazak Isusa krista. Dakle, i jedan, jedinstven dolazak Spasitelja. To izvorno i duboko shvaćanje danas je malo poznato.

Ako promatramo tu dvostruku dimenziju Božića, tada je razumljivo da je za slavlje Božića potrebno više od kupnje božićnoga drvca, darova i pečenja kolača. Za Božji dolazak potrebno je pripremiti se iznutra, a ne samo izvana. Došašće je povlašteno vrijeme kada čovjek, koji je duhovno-tjelesno biće, na poseban način treba uspostaviti svoj odnos s Bogom, kao izvorom svoga života. U tome smislu osobito odzavnjaju riječi proroka Izaije koji poziva na obraćenje i poravnanje staza, popunjavanje udolina i ispravljanje krivina jer dolazi Gospodin. Došašće je vrijeme kada svaki kršćanin mora razmisliti što su u njegovu životu krivine koje mora ispraviti i udoline koje mora popuniti.

No, iako došašće sadrži i duh pokore, ono je prije svega vrijeme radosnog iščekivanja i pouzdanja, ali i vrijeme promjene. promjene na bolje. jer, koliko spremno dočekamo dan njegova rođenja kao čovjeka, toliko ćemo ga moći prihvatiti kao Boga. Zato poduzmimo nešto da nas ove godine Gospodin ne nađe nespremne!

Priloženi dokumenti:
DOSASCE.pps (9.21 MB)
CETIRI_SVIJECE.pps (774.00 KB)

objavio: Mirjana Lončar   datum: 6. 12. 2011.