Svečana sjednica Nastavničkog vijeća

Svečanom sjednicom nastavničkog vijeća završeni su Dani Medicinske škole u Rijeci. Na sjednici su podijeljena priznanja najboljim učenicima na održanim natjecanjima i nagrađeni najbolji učenici za školsku godinu 2010./2011. Sve fotografije sa Dana škole možete pogledati u foto-galeriji.

Pozdravna riječ ravnatelja

Danas ću govoriti o kulturi škole. Kultura škole je sustav normi, vrijednosti, vjerovanja, tradicija i obreda koji nastaju i usvajaju se tijekom vremena. Kultura je dinamična, ona se s vremenom mijenja i dopunjava, u interakciji s drugim kulturama. Jednako kako i svaka osoba ima vlastitu kulturu življenja, tako i škola kao zajednica treba imati vlastitu kulturu, koju oblikujemo svi zajedno: zaposlenici, učenici, roditelji i društvo. Kultura svima nama u školi daje stabilnost i sigurnost, jača red i osobnu odgovornost pojedinaca.

Sve škole imaju neku svoju kulturu, znale one to ili ne. U našoj školi svjesni smo stvaranja kulture, i na tome se planirano i namjerno radi. Navesti ću razliku između škola svjesnih značaja školske kulture, i onih škola koje to nisu. One koje to nisu su neučinkovite, one imaju negativnu i nezdravu kulturu. U njima se ne prihvaćaju inovacije, prevladava strah i nesigurnost, nema stručnog usavršavanja, problemi se ne rješavaju, brojni su sukobi, dominira neutemeljena kritičnost. Posljedica ovoga je nebriga za uspjeh i rezultate učenika.

Škole koje njeguju školsku kulturu su učinkovite škole, u njima prevladava pozitivna školska klima, zaposlenici se stručno usavršavaju, daju odgoju značaj koji im olakšava obrazovnu ulogu, timski i kolegijalno surađuju i dijele odgovornost za rezultate. To je škola u kojoj je ugodno boraviti i raditi.

Školska kultura formira školsko ozračje, ona je zaštitni znak škole, po njoj se škole razlikuju i prepoznaju i više nego po obrazovnim programima.

Na primjer: dani Medicinske škole

Odgoj i obrazovanje su u osnovi stvaranja školske kulture. Škola je mjesto gdje se usvajanjem različitih sadržaja stječe kultura (na primjer: uči se kako učiti, kako razvijati samopoštovanje i poštovanje drugih, kako njegovati domoljubne i kršćanske vrijednosti, kako zdravo živjeti, usvajati socijalne vještine i emocionalno sazrijevati…).

Školska kultura uobičajeno se dijeli na:

1. Pedagoška kultura: znači odmak od prevladavajuće obrazovne funkcije u korist odgojne (nastavnik pedagog);
  2. Didaktičko – metodička kultura: primjenjuju se nova znanja i vještine poučavanja, kurikularni pristup;
  3. Kultura odnosa: učitelj je model poželjne kulture temeljene na ravnopravnosti, brizi i odgovornosti;
  4. Organizacijska kultura: odnos sa institucijama, obrazovnom vlasti, unutarnja organizacija rada;
  5. Specifična kultura: dani škole, ljetopis, metode rada i sl.

Školska kultura je u stvari holistički pristup odgojno – obrazovnom procesu koji svakodnevno prožima čitav školski ustroj, a u njemu sudjeluju svi zaposlenici zajedno s učenicima, roditeljima i školskim okruženjem.

Jubilarne nagrade za ukupni radni staž ove godine primili su: za 10 godina rada Antonela Crvelin i Kristina Orešković;  za 15 godina rada Andrea Šuljić; za 20 godina rada Elda Karadža, Nafija Kucalović, Vlasta Lovrić Maras, Draženka Maričić, Ana Uljar i Alen Vukelić; za 25 godina rada Zdenko Vukelić; za 30 godina rada Diana Frank i Davorka Grdinić; za 35 godina rada Jadranka Lučić i Nikša Vitković; za 40 godina rada Heli Kompanjet, Kata Krivičić i Herta Lubiana te za 45 godina rada Dragica Svetina. Simbolične nagrade uručili su im Nensi Araminčić, predsjednica Školskog odbora i učenica Nikolina Špoljarić.

Najboljim učenicima za školsku godinu 2010./2011. proglašeni su: Martina Demaria, III-5 razred, Pegi Pavletić, III-6 razred, Darija Damjanović, IV-3 razred i Nikolina Špoljarić, IV-5 razred. Plakete im je uručio ravnatelj Radovan Šoljaga, dr.

Kroz program Svečane sjednice vodile su učenice, sestre Beti, Megi i Pegi Pavletić. U glazbenom dijelu programa učenica I-6 razreda, Una Nešković izvela je na glasoviru Chopinovu Etidu, opus 25 broj 2 i Skrjabinov preludij. Članice plesne skupine Flash dance Unit izvele su plesnu točku "Get out of your mind" s kojom nastupaju u polufinalu Super talenta.

Flash dance Unit

Una Nešković, I-6 razred

objavio: Mirjana Lončar   datum: 25. 10. 2011.