Stručni izlet u Liku

U sklopu projekta "Da se ne zaboravi", učenici II-1, IV-1 i IV-8 razreda s nastavnicima, voditeljima projekta, i njihovim gostima posjetili su u subotu, 22. listopada 2011. Liku. Najprije smo se zaustavili u Udbini, gdje smo razgledali Crkvu hrvatskih mučenika uz stručno vođenje župnika te zapalili svijeće ispod Vukovarskog križa za sve hrvatske mučenike. U Gospiću smo posjetili Muzej Like i Ličku kuću. U Perušiću smo se susreli s hravtskim braniteljima te zajedno obišli spomen obilježja u Pocrniću, Čanku i Ramljanima. Uz evociranje uspomena hrvatskih branitelja koji su se borili na ličkom ratištu u Domovinskom ratu, učenici i nastavnici zapalili su na svakom spomen obilježju svijeće i odali počast poginulim braniteljima. U Otočcu smo posjetili bolnicu i susreli se s medicinskim osobljem koji je učenike upoznao s ulogom medicinskog osoblja u Domovinskom ratu. Više pogledajte u foto-galeriji.

Crkva hrvatskih mučenika u Udbini

Učenici II-1, IV-1 i IV-8 razreda s voditeljima projekta "Da se ne zaboravi" u Crkvi hrvatskih mučenika u Udbini

Krstionica kneza Višeslava

U oltaru se nalaze moći blaženog Alojzija Stepinca

Zid boli s budućih 1800 kamena stradanja hrvatskog naroda

Učenici IV-1 razreda i voditeljica projekta "Da se ne zaboravi" Elda Karadža zapalili su svijeću za sve hrvatske mućenike ispod Vukovarskog križa u Udbini

Učenici IV-1 razreda s razrednicom ispred Vukovarskog križa gdje su zapalili svijeću i pomolili se

Papa Ivan Pavao II. je u Rijeci blagoslovio kamen temeljac za Crkvu hrvatskih mučenika u Udbini - naš posjet Udbini, 22. listopada slavi se i kao papin dan

U "Ličkoj kući" učenici i nastavnici razgledali su bogatu etnografsku zbirku Like

Prema riječima voditeljice projekta "Da se ne zaboravi", Elde Karadža, ovim projektom želimo učenike potaknuti na razmišljanje o svemu što se na ličkom ratištu događalo tijekom Domovinskog rata, o veličini žrtve koju su branitelji podnijeli i o štovanju tih žrtava. On u odgojnom smislu ima njegovanje osjeaja domoljublja. Danas smo posjetili Gospić, i Perušić i bili smo na nekadašnjoj prvoj crti bojišnice. Održali smo komemoracije kod spomen obilježja u Pocrnićima, Čanku i Ramljanima, na mjestu gdje je poginuo dvadesetpetogodišnji Marino Cvetković iz Opatije, čiji je otac Marino također bio s nama.

Govoreći nam o najtežim borbama koje su se na ovom području odvijale, hrvatski branitelj Mirko Novoselić je istaknuo činjenicu kako su u jesen 1991. godine, osim Ličana, branitelji pristigli sa šireg područja Rijeke i Liburnijskog kraja. Rekao je da je samo u Čanku poginulo 25 dragovoljaca i 6 mještana, dok je na širem području Perušića poginulo više od 60 branitelja.

U suradnji s Udrugom dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, ogranak Opatija, posjetili smo spomen obilježja na ličkom ratištu i mjesta gdje su tijekom rata branili Hrvatsku - spomen obilježje u Pocrnićima

Mirela Šimić, IV-1 razred pali svijeću na spomen obilježju hrvatskim braniteljima u Pocrniću

"Putniče ovuda prođi tiho i sa štovanjem - ovdje, u miru i spokojno borave duše ponosnih hrvatskih bojovnika"

Učenici i nastavnici posjetili su spomen obiljeje hrvatskim braniteljima u Čanku

Zapalili smo svijeće i odali počast stradalim hrvatskim braniteljima u Čanku iz 128. i 111. brigade hrvatske vojske

Spomen obilježje u Čanku

Spomen obilježje na mjestu pogibije Marina Cvetkovića, na koje smo položili vijenac i zapalili svijeće

Kratka komemoracija u spomen poginulih mladih branitelja

Daniela Depolo, prof. i otac poginulog Marina Cvetkovića

Spomen obilježje na mjestu pogibije liječnika Jurice Ivka iz Doma zdravlja Opatija

Hrvatski branitelji evocirali su bolne uspomene na mjestu pogibije mladog liječnika Jurice Ivka u Ramljanima

Održali smo kratku komemoraciju i zapalili svijeće na mjestu pogibije liječnika Jurice Ivka

Ratni kirurg prof. dr. Arsen Depolo evocira svoja ratna sjećanja na mjestu na kojem je tijekom domovinskog rata bila operacijska sala u bolnici u Otočcu

Viša medicinska sestre Enesa Kadirić koja je tijekom Domovinskog rata provela više godina u bolnici u Otočcu (krevet na kojem su se tada vršile operacije

Još uvijek je u funkciji

Probali smo i tradicionalna lička jela - između ostalog bazlamaču i štrudlu od jabuka koje su bile prezentirane na tribini

objavio: Mirjana Lončar   datum: 23. 10. 2011.