10. Riječki polumaraton i ulična utrka "Homo si teć"

U nedjelju, 17. travnja 2011. održana je tradicionalna utrka ulicama grada Rijeke "Homo si teć", petnaesti put za redom. Taj jedinstveni humanitarno-sportsko-rekreativni događaj organiziraju Grad Rijeka, Primorsko-goranska županija, Riječki sportski savez i Novi list. U utrci "Homo si teć" sudjeluju građani, studenti, školska i predškolska djeca, rekreativci, atletičari i ostali sportaši. Učenici naše škole su se i ove godine odazvali u velikom broju za sudjelovanje na utrci. U utrci je sudjelovalo 158 učenika, 6 učenika volontera, 10 medicinskih sestara-tehničara koji su mjerili krvni tlak i 3 fizioterapeutska tehničara koji su masirali polumaratonce. Učenike su vodile profesorice tjelesne i zdravstvene kulture Rajka Husejini, Melita Dolić, Mirna Bačić i Vlasta Lovrić Maras.

U sklopu akcije održan je i 10. Riječki polumaraton, otvoreno prvenstvo Hrvatske u uličnom trčanju, kojega organizira Atletski klub RI-maraton Rijeka, čiji je predsjednik naš ravnatelj Radovan Šoljaga, dr.

Osim u sportskom nadmetanju mogli smo uživati i u bogatom zabavnom i sportsko rekreacijskom programu (nogotenis, penjanje na stijenu ...). Pogledaj foto-galeriji

Nakon što su Korzom prošli i posljednji trkači najmasovnije ulične utrke u Hrvatskoj, Blagdan Band je zasvirao neslužbenu himnu riječkoga sporta "Ajmo Rijeka". No, nije trebalo posebno motivirati Riječane, koje je sunce natjeralo na rekordni odaziv. Optimistične prognoze pokazale su se točnima i središtem Rijeke prodefiliralo je preko deset tisuća sudionika jubilarnog 15.  izdanja sportsko-rekreativne akcije »Homo si teć«.

Homo si teć u brojkama: 10.000 sudionika, 8.500 prodanih majica, 3.154 metara dužina staze, 1.000 djece, 399 polumaratonca, 200 metara dužina Ciciban kupa, 200 metara dužina Hendi kupa, 100 volontera, 21 kilometar dužina polumaratona.

Najviše Riječana trčalo je gradskim ulicama na dionici dugoj 3.154 metara, a ostatak se mogao posvetiti nekoj drugoj sportoj aktivnosti. Korzo je izgledalo kao »švedski stol« prepun sportskih delicija. Na jednom dijelu turnir u nogotenisu, na drugome turnir u košarci, pa vježbanje aerobika, juda, karatea... Svatko je mogao pronaći nešto za sebe, čak i najizbirljiviji »sportski sladokusci«. Sastavni dio utrke već je dugi niz godina i trkačka dionica za osobe s invaliditetom. U mnoštvu koje se odazvalo najviše je pažnje plijenila trofejna paraolimpijka Milka Milinković, koja je svojim zaraznim smjehom zadužena za podizanje atmosfere. Posebnu pažnju plijenilo je oko tisuću trkača najmlađe dobi, koji su već po običaju odradili dionicu od 200 metara u okviru Ciciban kupa. Etiopljanin Erkolo Ashenafi u muškoj i Ana Subotić iz Srbije u ženskoj konkurenciji najbrže su svladali deseto izdanje Riječkog polumaratona. Ashenafi je opravdao status prvoga favorita natjecanja, svladavši 21 kilometar dugu dionicu od Korza do Preluka i nazad u vremenu 1:06.06 sati. Simpatični Etipljanin Rijeku je prvi puta posjetio prije dvije godine kada je slavio s nešto boljim vremenom (1:05.58). U konkurenciji atletičarki dominaciju je ponovo potvrdila srpska maratonka Ana Subotić, koja je slavlje odnijela treću godinu zaredom.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 18. 4. 2011.