Euromelanoma day 2011

Ovogodišnji Euromelanoma day, javnozdravstveni preventivni projekt ranog otkrivanja melanoma i drugih zloćudnih tumora kože, održava se u utorak, 12. travnja 2011. u organizaciji Hrvatskog dermatovenerološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora i Referentnog centra za melanom Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske i pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi RH, Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva RH i Europske akademije za dermatologiju i venerologiju – Euromelanoma Day organizacije. S.O.S. Spasite Vašu kožu Od Sunca … U akciju se uključila i mr.sc. Esma Halepović Đečević, nastavnica struke u Medicinskoj školi u Rijeci, specijalista za kožne i spolne bolesti.

mr.sc. Esma Halepović Đečević, specijalista dermatovenerolog vrši preventivni pregled

Svjetske klimatske promjene, kao i promjene u stilu života utječu na sve češću pojavu različitih zloćudnih tumora kože, a osobito malignog melanoma. Izloženost UV zrakama smatra se glavnim rizičnim čimbenikom u razvoju takvih tumora, a osobit rizik imaju osobe koje su u djetinjstvu imale opekotine od sunca, one koje povremeno intenzivno borave na suncu ili se izlažu umjetnim izvorima UV zračenja. U osobito rizičnu skupinu ulaze osobe izrazito svijetle puti, svijetlih očiju i svijetle kose, osobe koje su u obiteljskoj povijesti imale melanom ili drugi zloćudni tumor kože te sve osobe koje imaju posebnu vrstu atipičnih, displastičnih madeža.

Sve navedeno dovoljan je razlog da danas, 12. travnja odvojite nekoliko sati svog vremena i posjetite dermatologa u sklopu javno-preventivne akcije ranog otkrivanja melanoma i drugih zloćudnih tumora kože. Akciju organizira Hrvatsko dermatovenerološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora, Povjerenstvo za dermatologiju i venerologiju Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi RH i Referentni centar za melanom Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi RH.

U akciju se uključila i Martina Barbarić, učenica IV-3 razreda programa medicinski kozmetičar

Glavna aktivnost projekta je tzv. Dan otvorenih vrata u dermatološkim ordinacijama, kad se omogućuje besplatan dermatološki pregled kože. Rezultati pregleda pratit će se pomoću upitnika kojeg je razvila EADV i kojeg koriste i ostale europske države koje su dio ovog projekta. Upotreba jedinstvenog upitnika u svim državama omogućuje dobivanje kvalitetnijih i mjerljivih rezultata koji se mogu uspoređivati, što je vrlo važno za dobivanje što realnijih statističkih podataka. Rezultati projekta poslat će se voditeljima projektne grupe unutar samog EADV-a i objaviti u svim stručnim i znanstvenim publikacijama. Projekt je medicinskog, humanitarnog i savjetodavnog karaktera, a osnovni ciljevi su - prevencija, obrazovanje i informiranje sa svrhom: ranog otkrivanja melanoma, što omogućuje uspješno liječenje i visoku stopu preživljavanja; osvješćivanja šire javnosti o opasnostima nepromišljenog ponašanja na suncu, o štetnim posljedicama UV-zraka na zdravlje i pravilnim načinima zaštite od UV zraka; isticanja važnosti samopregleda madeža. Nakon završene akcije prezentirat će se službeni rezultati dobivene analizom ispunjenih upitnika.

Provjerite svoje madeže na vrijeme!

Svi zainteresirani građani mogli su se prijaviti za besplatni preventivni pregled, koji se održava u utorak 12. travnja 2011. putem besplatnog broja telefona 0800 8501. Za provođenje projekta i informiranje odgovorna je prof. dr. sc. prim. Mirna Šitum, dr. med., predsjednica Hrvatskog dermatovenerološkog društva i voditeljica Referentnog centra za melanom Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi RH.

Martina Barbarić, IV-3 razred i mr.sc. Esma Halepović Đečević, specijalista dermatovenerolog ispred promotivnog plakata S.O.S. u "maloj školi"

Martina Barbarić i mr.sc. Esma Halepović Đečević educirale su prolaznike o štetnosti djelovanja sunca i dijelile promotivni materijal te kreme za zaštitu od sunca

objavio: Mirjana Lončar   datum: 12. 4. 2011.