Stručno usavršavanje fizioterapeuta

Od 8. do 13. veljače 2011. u Zagrebu je održano je stručno postdiplomsko usavršavanje iz područja ortopedske manualne terapije prema skandinavskom Kaltenborn-Evjenth pristupu za donje ekstremitete. Seminaru su prisustvovali i naši nastavnici fizioterapeuti Marin Polonijo i Saša Dragičević

Stručno postdiplomsko usavršavanje iz područja ortopedske manualne terapije prema skandinavskom Kaltenborn-Evjenth pristupu za donje ekstremitete započeto je s novom generacijom manualnih terapeuta koje je održano od 8. do 13. veljače 2011. „Focus medicalu“ u Zagrebu. Na tečaju su  iz Rijeke sudjelovali: ortoped mr.sc. Aleksandar Stošić, dr.med., glavni fizioterapeut KBC-a Rijeka Denis Dobravac, bacc.physioth. i mag.rehab.educ., fizioterapeut i donedavni profesor u Medicinskoj školi u Rijeci Saša Dragičević, bacc.physioth. i fizioterapeut Marin Polonijo, bacc.physioth. Sudeći prema pokazanom interesu kolega liječnika i fizioterapeuta, manualna terapija će predstavljati prvi odabir u otkrivanju i rješavanju bolnih stanja na lokomotornom sustavu.

Saša Dragičević, Denis Dobravac i Marin Polonijo tijekom trakcije gornjeg nožnog zgloba

Manualna terapija je specijalni dio fizioterapije koja obuhvaća procjenu stanja neuro-mišićno-koštanog sustava, funkcionalno-diferencijalnu dijagnostiku sustava za pokretanje te analitički pristup rješavanju problema tj. terapije bolnog područja. Sve procjene i testiranja dijelova lokomotornog aparata temeljene su na biomehaničkim, kineziološkim, neurodinamičkim te anatomskim karakteristikama ljudskog tijela, stoga je važno poznavati bazična znanja pretkliničkih znanosti.

Marin Polonijo vrši vježbu trakcije koljena pomoću trake

Terapijski proces moguć je jedino prethodnom procjenom, uzimanjem anamneze, inspekcijom, palpacijom, procjenom aktivnog i pasivnog osteokinematskog kretanja, procjenu artrokinematskih kretnji sa utvrđivanjem stupnja krajnjeg osjeta pokreta. Diferencijalna procjena zglobova te neuromišićnog statusa korištenjem posebnih manualnih vještina, a temeljenih na biomehaničkim karakteristikama upućuju nas na rješavanje problema vrlo specifičnog dijela mišića, zgloba ili djelova zgloba.

Marin Polonijom i Denis Dobravac - vježba trakcije koljena

Manualna terapija koristi specifičnu mobilizaciju mekog tkiva (funkcionalnu masažu, frikcijsku masažu, istezanje postizometričkom relaksacijom), specifičnu mobilizaciju sa manipulacijom zglobova (rotacijskim i translatornim kretnjama) te stabilizaciju zglobova.

Manualna terapija spada u postdiplomsko usavršavanje za fizioterapeute i liječnike koji svoja klinička znanja žele upotpuniti sustavnim načinom razmišljanja i procjene problema lokomotornog aparata, te specijalizirati vještinu terapije pokretom.

Fizioterapeuti na stručnom seminaru manualne terapije prema skandinavskom Kaltenborn-Evjenth pristupu za donje ekstremitete

objavio: Mirjana Lončar   datum: 28. 2. 2011.