Stručni izlet u Krapinske Toplice

Učenici III-4 razreda, programa fizioterapeutski tehničar, posjetili su sa svojim nastavnicima Milenom Jelovčić, Jasminkom Hržić Grubelić i Sašom Dragičevićem, u utorak, 2. studenog 2010. Specijalnu bolnicu za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice i upoznali se s radom u tom ponatom termalnom lječilištu.

Bazen s termalnom vodom u Krapinskim toplicama

Krapinske toplice su termalno lječilište smješteno u Hrvatskom zagorju,poznate po ljekovitim hipertermalnim izvorima još od 1772. godine. O ljekovitosti vode Krapinskih toplica govorili su još stari Rimljani nazvavšiih „Aqua vita„ - voda života.

Godine 1862. Jakob Badel kupuje izgrađene kupelji te gradi još tri nove: Jakobovu, Marijinu i Pučku kupelj. U sastavu bolnice nalaze se četiri zatvorena bazena. Poznati "Jakobov" bazen izgrađen je na samom izvoru termalne vode i jedan je od rijetkih takvih primjera u svijetu. Temperatura vode je od 39 do 41°C. Bolesnici ga koriste samo za kupanje – hodanje u bazenu i pod strogim nadzorom liječnika. Voda ovog lječilišta ocijenjena je kao šesta najkvalitetnija termalna voda u Europi. U liječenju i rehabilitaciji bolesnika voda se upotrebljava u bazenima i kadama, gdje se uz kupanje provode medicinske vježbe pri čemu se koriste fizikalni efekti vode: toplina, hidrostatski tlak, uzgon i otpor trenja.

Uz klasičnu hidrokineziterapiju provodi se i specifični tretman, tzv. Hallwick koncept; za djecu s posebnim potrebama. Aktivnosti u vodi, kao i savladavanje neke od tehnika plivanja, može biti jedini način samostalnog kretanja u prostoru. Takvu samostalnost može naučiti kroz program po Halliwick konceptu. Hidrogimnastika se provodi i u Hubbard kadama, kao i podvodna masaža.

Hauffove kupke

Učenici III-4 razreda sa svojim nastavnicima ispred Specijalizirane bolnice za medicinsku rehabilitaciju u Krapinskim Toplicama

Vibro masaža

objavio: Mirjana Lončar   datum: 10. 11. 2010.