Zdravstveno-humanitarna akcija na Korzu

Povodom obilježavanja Dana Medicinske škole u Rijeci učenici i nastavnici Medicinske škole u Rijeci, programa medicinska sestra-medicinski tehničar, fizioterapeutski tehničar i veterinarski tehničar, u petak, 22. listopada 2010. održali su zdravstveno-humanitarnu akciju za građane Rijeke na Korzu. Građani su mogli besplatno izmjeriti krvni tlak, šećer u krvi, educirati se o zdravom načinu života, jedinstvenoj ulozi fizioterapeuta u zdravom starenju te važnosti cijepljenja protiv bjesnoće. Akcija je trajala od 9,30 do 12,30 sati. Pogledaj u foto-galeriji.

Za akciju promocije zdravog života učenice su pripremile Elda Karadža, prof. i Jadranka Lučić, VMS. U akciji su sudjelovale Djulja Rifati, IV-2, Emilija Ruso, IV-2, Iva Grubić, IV-1, Ramajana Dmejhal, IV-1 i Jelena Mićanović, IV-1 razred. Građani su educirani kako se izračunava indeks tjelesne mase, dijeljeni su zdravstveno-edukativni materijali o krvnom tlaku i glukozi u plazmi.

Za akciju mjerenja krvnog tlaka učenike je pripremila Daniela Depolo, prof. U akciji mjerenja krvnog tlaka sudjelovale su Krista Jurić, III-1, Andrea Prčinić, III-1, Dragana Jurić, III-1 i Katarina Pantelić, III-1 razred. Tijekom tri sata tlak je besplatno izmjerilo 130 građana Rijeke.

Za akciju mjerenja glukoze u plazmi učenike je pripremila Kata Krivičić, VMS. U akciji mjerenja šećera u krvi sudjelovale su Mirela Šimić, III-1, Tamara Pedić, III-1, Dorotea Šunić, III-1, Barbara Vidaković, II-1 razred. Tijekom akcije šećer u krvi izmjerilo je 175 građana Rijeke.

Za akciju promocije jedinstvene uloge fizioterapeuta u zdravom starenju učenike su pripremili Aleksandra Mihelčić, prof. i Saša Dragičević, VFT. U akciji su sudjelovali Nika Kusijanović, IV-4, Lisa Miletić, IV-4, Bojan Višnić, IV-4, Marina Bašić Palković, IV-4, Vlado Sviličić, IV-4, Josipa Ban, IV-4 i Dino Zubović, IV-4 razred. Ispitano je 162 građana u dobi između 67 i 85 godina. Od toga 147 građana bavi se nekom vrstom tjelesne aktivnosti, a 15 se ne bavi. Od najzastupljenijih aktivnosti starija populacija navodi šetnje, vrtne i kućanske poslove te planinarenje i plivanje.

Za akciju važnosti cijepljenja kućnih ljubimaca protiv bjesnoće učenike su pripremile Božica Vičević, dr.vet.med. i Martina Weinberger Viljušić, dr.vet.med. U akciji su sudjelovali budući veterinarski tehničari, Sonja Belić, III-3, Andrea Dušković, III-3, Matea Nasić, III-3, Iva Marinović, III-3 i Ivan Drašković, III-3 razred. Tijekom akcije građanima su podijeljeni edukativni materijali.

Svim zdravstveno-humanitarnim akcijama koordinirala je voditeljica mladeži Crvenog križa Irena Eisenkohl Novaković, VMS.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 28. 10. 2010.