Misli globalno - djeluj lokalno

U srijedu, 27. listopada 2010. održan je po peti put u gradu na Rječini "Dan akcije" u sklopu projekta "Misli globalno - djeluj lokalno". Iz naše škole sudjelovala su tri učenika iz IV-7 razreda: Andreja Dušanić, Ariana Slivka i Teo de Privitellio. Ove godine tema "Dana akcije" je "Turizam". U projektu sudjeluju učenici 15 srednjih škola iz Rijeke, ukupno 100 učenika podijeljeni u 10 grupa. Sve sudionike na početku "Dana akcije" pozdravio je riječki gradonačelnik mr.sc. Vojko Obersnel i zaželio im uspjeh u radu. Naši predstavnici radili su u drugoj, trećoj i četvrtoj grupi. Pogledaj u foto-galeriji.

Tijekom "Dana akcije" učenici riječkih srednjih škola kreiraju niz lokalnih projekata na zadanu temu i, na kraju, odlučuju o tome koji je projekt najbolji kako bi se on u stvarnosti i realizirao. Time se nastoji utjecati na povećanje sudjelovanja mladih u razvoju lokalne zajednice, njihovo bolje razumijevanje načina funkcioniranja lokalne samouprave i uprave i procesa odlučivanja, kao i razumijevanje utjecaja koje taj proces ima na provođenje lokalnih aktivnosti, projekata i mjera. Ključno je da se projekti koji nastaju tijekom "Dana akcije" uklapaju u lokalnu politiku, da su provedivi na lokalnoj razini i da su ostvarivi u kratkom roku, te da služe javnom interesu. Naravno, i kreativnost je jedna od odrednica uspješno izrađenog projekta, a može biti i posebno važna kod izbora najboljeg projekta.

Nakon cjelodnevnog rada na prijedloguprojekta konačno u poslijepodnevnim satima dolazi i "trenutak istine". Na formiranom "vijeću mladih" treba se izboriti za svaki dostupni glas članova vijeća kako bi jedan (upravo vaš?) projekt bio proglašen najboljim! U tim završnim trenucima "Dana akcije" formiraju se i raskidaju koalicije, lobira se, zagovara i nagovara, sve kako bi se osigurala većina glasova i kako bi se projekt u konačnici realizirao.

Izvorno, projekt čiji je "Dan akcije" središnji događaj, nastao je prije nekoliko godina u Nizozemskoj, a razvio ga je Nizozemski institut za političku participaciju (The Instituut voor Publiek en Politiek - IPP). Upravo je GONG probio led u Srednjoj i Jugoistočnoj Europi i premjerno proveo projekt u Rijeci 2006. godine. Uspjeh ovog projekta nije prošao nezapaženo pa je Grad Rijeka za njega dobio Povelju Saveza gradova prijatelja djece za "Naj akciju za djecu i mlade u 2006. godini".

S obzirom na super iskustva od prošle godine, dogovoreno je da se pred sudionike ovog projekta postavi ove godine pravi izazov! Ove godine tema "Dana akcije" je "Turizam" i biti će zanimljivo pratiti s kakvim će sve idejama dolaziti grupe, kako će izgledati prijedlozi projekata i koji će projekt na kraju biti najbolji. U cijelom procesu učenicima će pomagati GONG-ovi koordinatori grupa i volonteri, čime se obilježava i Dan volontera.

Program Dana akcije: nakon dolaska i registracije sudionike učesnike je pozdravio predstavnik GONG-a i riječki gradonačelnik mr.sc.Vojko Obersnel. Nakon podjele po grupama svaka grupa započela je s radom u svom uredu, gdje su diskutirali o temi, odabrali ideju i formulirali pitanja za stručnjake. Nakon pauze održan je plenarni sastanak sa stručnjacima, pročelnicima i službenicima gradskih odjela. Nakon konzultacija, preispitivanja ideja i odabira jedne ideje za projekt započeta je razrada projektne ideje u projektni prijedlog (okvirni sadržaj prijedloga i okvirni proračun uz konzultiranje stručnjaka prema potrebi), a zatim je nastavljen rad na projektnom prijedlogu i proračunu. nakon što su predani projekti i proračun za pojedini projekt i nakon pauze za ručak nastavilo se sgrupnim rado. Održane su pripreme za sastanak "Vijeća mladih" i uvježbana prezentacija vlastitog prijedloga, proučavani su prijedlozi drugih grupa i pronalaženi protuargumenti, uvježbana je debata i izabran predstavnik grupe koji će prezentirati projekt.

Na otvorenom sastanku Vijeća mladih održano je prezentiranje svih projekata (po dva predstavnika svake grupe), održano je glasanje za najbolji projekt od strane svih prisutnih, održana je debata i proglašeni su konačni rezultati glasanja članova "Vijeća mladih" te proglašen najbolji projekt za 2010. godinu. Najbolji projekt, koji je dobio 10.000,00 kn od grada Rijeke je "Mistična prošlost Rijeke", grupe Nas 9.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 27. 10. 2010.