Učenici III-4 razreda posjetili izložbu "Od blatne kupke do wellness centra"

U utorak, 21. rujna 2010. učenici III-4 razreda, programa fizioterapeutski tehničar sa svojim nastavnicima Milenom Jelovčić, Jasminkom Hržić-Grubelić i Sašom Dragičevićem posjetili su izložbu „Razvoj zdrastvenog turizma u Hrvatskoj“ u vili Angiolini u Opatiji.

Villa Angiolina se nalazi u sklopu ustanove Hrvatskog muzeja turizma koji prikuplja, čuva, istražuje i izlaže meterijalne i nematerijalne predmete koji govore o početku razvoja hrvatsog turizma. Tema izložbe je „Od blatne kupke do wellness centra“.

Villa Angiolina nalazi se u središnjem opatijskom parku, te je ujedno i najstarija opatijska vila. Također je i sjedište Muzeja. Građena je u historicističkom, neorenesansnom stilu, te je prva takva građevina u Opatiji. Izgradio ju je kao spomenik Iginio Scarpa svojoj supruzi Angiolini.

Gradnja vile označava početak turizma u Hrvatskoj. Postaje središte društvenog života nakon vjenčanja Paola Scarpe ml. i kćeri njemačkog baruna Marie von Bruck. Tada su u prostorijama vile održavani razni balovi, svečanosti i prijemi za brojne poznate ličnosti (ban Josip Jelačić, žena austrijskog cara Ferdinanda I. Habsburškog i mnogi drugi ...) Za prijatelje Paola i Marie uvedena je i stalna veza kočijom do Rijeke, čime počinje i razvoj prometa.

Na izložbi smo vidjeli same početke razvoja turizma u Hrvatskoj (Opatija, Crikvenica), ali i razvoj lječilišta u brojnim poznatim toplicama na području Hrvatske (Bizovac, Istarske, Tuheljske, Krapinske i Varaždinske toplice).

Voditeljica izložbe nam je predstavila najstarije predmete i instrumente: Prvi aparat za elektroterapiju, drveni stetoskop, igle, nožiće za puštanje krvi... Izloženi su i prvi kupaći kostimi koji su se nosili za vrijeme boravka u toplicama, kao i brojne fotografije i razglednice iz prvih početaka razvoja turizma, a samim tim i početci primjene helioterapije, talasoterapije i termoterapije.

Slobodanka Gvero, učenica III-4 razreda

objavio: Mirjana Lončar   datum: 29. 9. 2010.