Obilježavanje Hrvatskog olimpijskog dana

U petak, 10. rujna 2010. nizom sportskih aktivnosti na Korzu i Trgu 128. hrvatske brigade učenici osnovnih i srednjih škola obilježili su Hrvatski olimpijski dan. Učenike Medicinske škole u Rijeci vodile su profesorice tjelesne i zdravstvene kulture Melita Dolić, Vlasta Lovrić Maras i Rajka Husejini.

Odbojka učenice

Antonela Juretić, IV-7, Anja Tančića, IV-2, Sara Lukežić, IV-1, Tina Simčić, III-7, Lucija Pende, III-8, Ivona Budimir, III-8, Ani Merkl, II-3, Daria Krstina, II-4

Odbojka učenici

Ivan Krizmanić, IV-5 razred, Robert Jozić, IV-5 razred, Filip Zadković, IV-5 razred, Matteo Mudrić, iV-5, Patrik Franović, IV-5, Marko Rimac, IV-2, Dargo Lasić, III-4, Elvis Malkoč, II-5, Domagoj Majić, II-5

Košarka učenice

Nataša Malnar, IV-4, Ivana Perić, III-6, Linda Janeš, III-6, Morena Devčić, III-8, Stela Čaki, II-3 razred

Naše košarkašiće i profesorice Melita Dolić i Vlasta Lovrić Maras s poznatim riječkim košarkašem i olimpijcem Aramisom Naglićem

Hrvatski olimpijski odbor pokrenuo je 2007. godine novu sportsku manifestaciju pod nazivom Hrvatski olimpijski dan (skraćeno HOD).

Cilj programa je masovnije uključivanje građana u razne oblike sportskih aktivnosti i podizanje svijesti o važnosti redovnog bavljenja tjelesnim aktivnostima svakog čovjeka, a naročito djece i mladih. Hrvatski olimpijski odbor utemeljen je 10. rujna 1991. godine. Osnivanje nacionalnog olimpijskog odbora ne samo da je jedan od najvažnijih datuma u novijoj hrvatskoj povijesti, nego je idealan povod za promidžbu sporta i olimpizma u Hrvatskoj. program HOO-a postao je tradicionalan i obilježava se 10. rujna. Tog dana svi koji se bave sportskim aktivnostima po vlastitom izboru, odnosno tjelesnim aktivnostima koje smatraju primjerenim obzirom na svoju dob, tjelesnu spremu ili zdravstveno stanje, uzimajući u obzir i raspoloživost sportskih terena i objekata, pozivaju se da se priključe obilježavanju.

Aktivnosti mogu biti različite, od obične šetnje ili igranja šaha s prijateljima do orgamizacije sportskih susreta ili natjecanja. Obzirom na raznolikost među hrvatskim regijama, svim sudionicima predloženo je da izbor aktivnosti na HOD bude stvar izbora pojedinca ili eventualne ponude lokalnog organizatora.

Hrvatski olimpijski dan je više od programa kojim potičemo građane na bavljenje sportskim aktivnostima. Naime, u okviru ovog programa provodi se edukacija djece i mladih obuhvaćenih obrazovnim sustavom, kroz koju dobivaju osnovne informacije o olimpijskom pokretu i njegovom značaju u svijetu. S tim ciljem pripremljeni su promidžbeno-edukativni materijali, uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta koje je dalo preporuku za provođenje programa. Ti materijali podijeljeni su svim učenicima u školi.

Poveznica među svim sudionicima Hrvatskog olimpijskog dana je majica bijele boje kao simbol mira, sporta i prijateljstva te fari plava.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 10. 9. 2010.