Službeni posjet Kini

Mr.sc. Esma Halepović Đečević, dr., predsjednica Tursko-hrvatskog društva prijateljstva, boravila je od 20. do 30. listopada 2009. kao član Hrvatsko-kineskog društva prijateljstva u Kini, u organizaciji Koordinacije hrvatskih društava prijateljstva i Hrvatsko-kineskog društva prijateljstva te Asocijacije društva prijateljstva Kine za Europu. Svi članovi delegacije vratili su se iz, nama daleke zemlje Kine, puni lijepih dojmova. Dio njihovih utisaka možete pogledati u foto-galeriji. Imate rijetku priliku vidjeti dio tradicionalne kineske kulture, jela i medicine.

Još uvijek puna dojmova, mr.sc. Esma Halepović Đečević je ukratko opisala svpj boravak u Kini: "Tom sam prigodom stekla nove spoznaje o tome što je to  Kina danas i predodžbu što će biti sutra. O Kini znamo da je najmnogoljudnija zemlja svijeta, a po površine je treća na svijetu (iza Rusije i Kanade). Uz Indiju i Iran Kina je zemlja s najstarijom neprekidnom civilizacijom na svijetu. To je kontinuitet više od 4000 godina. Od 211. pr. Kr. do 1911. godine, bila je ujedinjena u veliko Carstvo kojim su vladali carevi. Premda su kroz povijest Kinu napadala razna plemena i Mongoli što je dovodilo do promjena granica, snažan nacionalni identitet i vladavina careva doprinijeli su da Kina ostane jedinstvena. Do prije deset godina bila je na sedmoj poziciji svjetskih gospodarstava da bi danas  prema podacima MMF-a po BDP bila treća sila svijeta i tako premašila moćne gospodarske sile svijeta i Njemačku. Kina već danas ima ambicije da postane prva svjetska sila.

Ove godine Kina bilježi šezdeset godina Komunističke partije Kine. Komunistička partija predvođena Mao Zedongom je nakon višegodišnjeg građanskog rata preuzela vlast, te započela sa nizom višegodišnjih planova kojima je promijenila zemlju u danas jednu od najvećih industrijskih sila. Nakon smrti Mao Zedonga 1976. godine, Kina se modernizira. Uvodi zapadnjačke ideje i tehnologiju, a popuštanje centralističkog upravljanja ekonomijom  dovelo je do ekonomskog buma. Studentski prodemokratski pokret je 1989. na ulicama Beijinga (Pekinga) zahtijevao demokratske reforme. Brojni studenti zauzeli su Trg Tiananmen, a  4. srpnja na trg je ušla vojska i ubila više od 3000 ljudi i tako je ugušila prodemokratski pokret, a i danas Kinom vlada komunistička partija Kine.

Narodna Republika Kina je podijeljena je na 22 pokrajine. Posjetila sam najveće gradove Kine: Beijing, Shanghai, Dalian i Shenyang. Uz veliku dobrodošlicu kojom su se svugdje i na svakom mjestu kinezi nastojali iskazati, velika im je želja svijetu poslati sliku Kine kakva danas jest. To se može vidjeti u prilogu fotografija.

U gradu Shenyangu, koji pripada provinciji Liaoning, posjetila sam jedan od najvećih kineskih univerziteta tradicionalne kineske medicine (TKM). TKM je poznata preko 5.000 godina i danas se u Kini koristi uglavnom u svrhu prevencije bolesti. Ona je jeftinija od klasične medicine i prema sustavu zdravstvenog osiguranja u Kini prihvatljivija većem broju ljudi. Bazira se na praćenju tokova energije ili meridijanima koji odgovaraju pojedinim organima. Višak ili manjak energije u nekom meridijanu uzrokuje zdravstvene probleme. TKM uključuje akupunkturu, ljekovito bilje, duboke masaže i mnogo drugog. Fotografije u prilogu snimljene su u Liaoning University of Traditional Chinese Medicine.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 3. 11. 2009.