Debata na temu "Navijači i nasilje"

U petak, 23. listopada 2009. povodom Dana škole održana je parlaonica na temu "Navijači i nasilje" koju su organizirali članovi debatnog kluba. Na parlaonici su aktivno sudjelovali uz učenike i profesori Sanja Orešković, Silvana Bićanić, Kristina Orešković, Marcella Vidmar, Diana Frank, Irena Vlačić Anić te ravnatelj Radovan Šoljaga. Debatu je koordinirala voditeljica Debatnog kluba Marica Gašo, prof. Najboljim govornikom (debatantom) proglašen je Don Papandopulo, učenik IV-7 razreda.

Pogledaj u foto-galeriji

Parlaonica na temu "Nasilje i navijači" održala se 23. Listopada 2009. povodom Dana Medicinske škole u Rijeci. U raspravi su sudjelovali mnogi učenici i profesori: Sanja Orešković, Silvana Bićanić, Kristina Orešković, Marcella Vidmar, Diana Frank, Irena Vlačić Anić, ravnatelj Radovan Šoljaga te voditeljica kluba Marica Gašo. Rasprava je bila vrlo žustra i zanimljiva. Tema rasprave je bila neredi i ponašanje na stadionima za vrijeme nogometnih  utakmica. Govorilo se o nazivima nogometnih navijačkih grupa kao npr. Armada, Bed Blue Boys, Torcida i sličnim njima , koji se samim nazivima žele nametnuti kao močna grupa i time provocirati ostale navijače. Na stadionima su uglavnom navijači koji strastveno navijaju za svoj klub bez obzira na životnu dob većina je došla na utakmicu dobro se zabaviti i dati podršku svome timu. Parlaonica je bila izvrsna iz mnogo razloga: učenici su zajedno sa svojim profesorima i ravnateljom problematizirali ponašanje na stadionu, ravnopravno su se nametali svojim stavovima i branili ih,sukobljavali su se argumentima a ne visinom tona, profesori su čekali na "mikrofon" kao i učenici, nije bilo privilegiranih ... Učenici su osobito bili zadovoljni što je u raspravi sudjelovao veliki broj profesora koji su ih tako mogli upoznati u drukčijem svjetlu, kao mlade ljude koji se znaju argumentirano boriti za svoj stavove i koji znaju razlučiti navijačko divljanje od dobre navijačke atmosfere. Postavilo se pitanje i uloge medija u podgrijavanju strasti na tribinama kao i reklamama koje više koriste proizvođačima piva nego navijačkim skupinama. Govorilo se o dobrim i lošim zakonima vezanim uz navijanje, o mogućim načinima rješavanja tog nemalog problema koji je sve evidentniji, o nasilju i nenasilju među mladima uopće, o potrebi bolje provedbe postojećih zakona ... Mene osobno raduje interes koji su za rad Debatnog kluba na taj način pokazali ravnatelj i mnoge kolegice na čemu im zahvaljujem i u svoje osobno, a i u ime Debatnog kluba. Naravno da je posebna zahvala profesorici Lončar koja je sve to ovjekovječila svojim fotoaparatom. Na svečanoj sjednici Nastavničkog vijeća priznanje je dobio najbolji govornik parlaonice – Don Papandopulo, učenik IV-7 razreda koji je stalni član kluba.

voditeljica Debatnog kluba Marica Gašo, prof.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 23. 10. 2009.