Dani zahvalnosti za plodove zemlje - Dani kruha

Pogledaj u foto-galeriji

U petak, 2. listopada 2009. na Korzu je održana tradicionalna manifestacija "Dani zahvalnosti za plodove zemlje - Dani kruha". Članice ekipe Medicinske škole u Rijeci bile su učenice IV-5 razreda, program sanitarni tehničar: Giuliana Čargonja, Kristina Iskra i Željka Cvijić i učenice IV-3 razreda, programa veterinarski tehničar: Katarina Frankulin, Marta Mohorić i Maja Diklić. Za županijksu smotru učenice su pripremile i vodile Božica Vičević, dr.vet.med. i Mirjana Lončar, dipl.ing. Razne vrste kruha, presnac, koh, makovnjača, kuglof, kroštule, fritule, slane srdele, palenta kumpirica, pašteta od peršina i oraha pa čak i mlijeko s kaduljom i šećerom samo su dio proizvoda koji su u sklopu obilježavanja manifestacije "Dani zahvalnosti za plodove zemlje - Dani kruha" bili izloženi na Korzu. Ove godine naš štand obogatili smo proizvodima od kozjeg mlijeka i vrlo kvalitenim kozjim sirevima i skutom Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Renato Vičević iz Škrljeva. Radi se o tradicionalnom susretu predstavnika ekipa iz dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola te srednjoškolskih domova iz Primorsko-goranske županije koji prigodno odjeveni u narodne nošnje izlažu krušne proizvode, a sve u cilju njegovanja tradicije i razvijanja kulture življenja. Sve izloženo građani su mogli degustirati, a djeca su dijelila i recepte kolača iz bakinih kuhinja. Ove, jedaneste godine zaredom, na županijskom susretu Dana kruha sudjelovalo je četrnaest ekipa: iz osnovnih škola Gornja Vežica, Mrkopalj, Čavle, Kantrida, Srdoči, Sveti Matej Viškovo, Bakar, Pećine i Kostrena, Srednje ugostiteljske škole iz Opatije, Trgovačke i tekstilne škole, Pomorske škole, Medicinske škole u Rijeci, učeničkih domova Lovran i Kvarner te dječjeg vrtića Kozala.
Nakon što je pater Ivica Šimić u crkvi sv. Jeronima blagoslovio kruh, odabrane su ekipe krenule u darivanje svojih proizvoda. Županijsku upravu posjetila su djeca iz OŠ Sv. Matej, Grad Rijeku obišli su učenici OŠ Srdoči, Riječku nadbiskupiju darivala je ekipa OŠ Kostrena, dok je ekipa Medicinske škole u Rijeci posjetila i darivala zaposlenike MUP-a. Manifestacija očuvanja tradicije i poštovanja kruha te krušnih proizvoda, nakon regionalne razine, nastavlja se na "Svehrvatskoj smotri dana zahvalnosti za plodove zemlje - dana kruha" koja će se 11. listopada 2009. godine održati u Vodicama. Naša škola izborila je, uz članove ekipe Učeničkog doma Lovran, pravo da na državnoj smotri predstavlja Primorsko-goransku županiju, U Vodice putuju učenice IV-5 razreda Giulina Čargonja i Kristina Iskra, iz IV-3 razreda učenice Katarina Franku i Marta Mohorić. Za državnu smotru učenice će pripremiti Mirjana Lončar, dipl.ing. i Božica Vičević, dr.vet.med., koje će zajedno s učenicama i njihovim mama pripremiti delicije iz našeg kraja.
Biti će tu slanih riba i palente, domaćeg kruha, pince, fritula, kroštula, presnec, pašteta od oraha i peršina, grožda, čajeva od ljekovitog bilja, skute, kozjeg sira, kozjeg mlijeka, raznih domaćih namaza, a dijelit ćemo i kuš, lovor, ružmarin i mnoge recepte naših baka. Do slijedećih susreta iduće godine dobar tek!

objavio: Mirjana Lončar   datum: 2. 10. 2009.