Duhovna obnova u sv. Petru u šumi

U povodu blagdana sv. Petra i Pavla, u subotu, 27. lipnja 2009., na poziv župnika župe sv. Petra u šumi o. Krzysztofa Rodaka, mladi iz Zajednice Krista Kralja predvodili su pjesmom duhovnu obnovu u crkvi Sv. Petra i Pavla u Sv. Petru u šumi.

Pogledaj u foto-galeriji

Župa Sv. Petra i Pavla u Sv. Petru u Šumi spominje se već od 1102. godine. U Župi se nalaze dvije crkve: bivša župna sv. Roka na Groblju i današnja župna sv. Petra i Pavla. Župna crkva sv. Petra i Pavla - pavlinska - podignuta na mjestu drevne benediktinske iz 1134, proširena, dovršena i posvećena 1755. Počeo ju je graditi pater Šimun Bratulić, rođen u Sv. Petru u Šumi, general Pavlinskog reda i zagrebački biskup. Crkva je do 1459. godine bila benediktinska, pavlinska od 1459 do 1783. kada je car Josip II. ukinuo Pavline na području svoje države. Nakon ukinuća crkva je postala župna. Uz bogat inventar se ubrajaju se krasno rezbareni oltari iz XVIII. st. i barokne orgulje iz XVIII. st. (Janez Juraj Eisl - Ljubljana oko 1770.). U crkvi ima pet oltara: glavni posvećen zaštitnicima župe apostolima Petru i Pavlu, Pavlu I Pustinjaku, Nevinoj Dječici, Svetom Križu i Gospi od Krunice.

U glavnom oltaru nalazi se čudotvorna slika Jasnogorske Gospe koja je plakala krvavim i običnim suzama kroz cijelu osminu Božića (24.12.1721. - 1.1.1722. godine). Od tada je crkva počela biti svjedok velikog broja hodočasnika. Zvonik župne crkve visok je 33 metara predviđen za tri zvona.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 28. 6. 2009.