Predstavljen novi udžbenik

U petak, 29. svibnja 2009. u Medicinskoj školi u Rijeci predstavljen je novi udžbenik Kožne i spolno prenosive bolesti, autora: Ines Brajac, Esme Halepović Đečević, Marije Kaštelan, Larise Prpić-Massari, Darinke PerišaUdžbenik su predstavilii: prof.dr.sc. Franjo Gruber, recenzent, prof.dr.sc. Zadravko Periš, recenzent, mr.sc. Esma Halepović Đečević, dr., stručna urednica i Anđa Raić, prof., urednica Medicinske naklade.

Mr.sc.Esma Halepović Đečević

O udžbeniku „Kožne i spolno prenosive bolesti“
autorica Ines Brajac, Esme Halepović-Đečević, Marije Kaštelan, Larise Prpić-Massari i Darinke Periša

U svibnju ove godine je izašao prvi hrvatski udžbenik o kožnim i spolno prenosivim bolestima namijenjen učenicima srednjih medicinskih i zdravstvenih škola. Tako će se učenici od školske godine 2009./2010. po prvi put, za učenje predmeta dermatologija i dermatovenerologija, moći koristiti udžbenikom. Namijenjen je učenicima koji se školuju za zanimanje medicinskog kozmetičara, kozmetičara, fizioterapeutskog tehničara i medicinske sestre. Nastao je u suradnji Medicinske škole u Rijeci i Klinike za kožne i spolne bolesti KBC-a Rijeka. Već se godinama u nastavi zdravstvene struke koristimo brojnim udžbenicima za predklinčke i kliničke predmete, kojih ima i po nekoliko za pojedine predmete što daje veliku mogućnost izbora nastavnicima i učenicima. Takvu priliku do sada učenici i nastavnici nisu imali za predmet dermatologija. Dobro znamo koliko nam udžbenik kao nastavno sredstvo povećava kvalitetu nastavnog procesa, učenicima pomaže u učenju, a nastavnicima olakšava rad. Tako sam i ja, radeći godinama u Medicinskoj školi u Rijeci, osjetila značenje nedostatka i potrebe za udžbenikom. Godinama sam čekala da ga netko napiše ali se to nije dogodilo, pa sam odlučila pokrenuti inicijativu za stvaranje udžbenika.U traganju za nakladničkom kućom, podršku sam našla kod glavne urednice Medicinske naklade iz Zagreba, profesorice Anđe Raić. Moju ideju da zajednički napišemo udžbenik po poglavljima prihvatile su i specijalistice dermatovenerologije KBC-a Rijeka prof.dr.sc. Ines Brajac, predstojnica Klinike za kožne i spolne bolesti KBC-a Rijeka, prof.dr.sc. Marija Kaštelan, pročelnica Katedre za dermatovenerologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, doc.dr.sc. Larisa Prpić-Massari s Katedre za dermatovenerologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i dr. Darinka Periša, spec. dermatovenerologije. U oblikovanju udžbenika pomogla nam je i bogata fotodokumentacija iz praktične kliničke dermatološke patologije sa klinike kao i crtačko iskustvo Theodora de Canzianija Jakšića, prof. Sve to lijepo su uobličili dizajneri Medicinske naklade i tako je nastao ovaj udžbenik. Po znanstvenim zahtjevima, pedagoškim i psihološkim, didaktičko-metodičkim standardima i zahtjevima, jezičnim i etičkim zahtjevima te tehničkim i likovno-grafičkim zahtjevima i standardima udžbenik je u potpunosti zadovoljio zahtjeve Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske. Visoko je ocijenjen, prihvaćen i uvršten u popis odobrenih udžbenika za strukovne škole.
Udžbenik je predstavljen u Medicinskoj školi u Rijeci 29. svibnja 2009., a već od jeseni ove godine moći će ga koristiti učenici medicinskih i zdravstvenih škola u Hrvatskoj.
Izdavanje udžbenika nama autoricama je veliko zadovoljstvo, a učenicima dar oji će im pomoći u savladavanju ovog zahtjevnog predmeta

objavio: Mirjana Lončar   datum: 29. 5. 2009.