Dan akcije 2008 - Misli globalno, djeluj lokalno

U srijedu, 19. studenog 2008. u organizaciji GONG-a po treći put se u Rijeci održava projekt "Dan akcije 2008" - Mislim globalno, djelujem lokalno. Tijekom  "Dana akcije" učenici riječkih srednjih škola kreitaju niz lokalnih projekata na zadanu temu i, na kraju, odlučuju o tome koji je projekt najbolji kako bi se on u stvarnosti i realizirao.  Time se nastoji utjecati na povećanje sudjelovanja mladih u razvoju lokalne zajednice, njihovo bolje razumijevanje načina funkcioniranja lokalne samouprave i uprave i procesa odlučivanja, kao i razumijevanje utjecaja koji taj proces ima na provođenje lokalnih aktivnosti, projekata i mjera. Ove godine tema "Dana akcije" je "Kako kreativno provoditi slobodno vrijeme".

Pogledaj u foto-galeriji

Iz Medicinske škole u Rijeci u projektu "Dan akcije 2008" sudjeluju učenici IV-2, IV-4 i IV-7 razreda: Tina Volkmer, IV-4, Maja Žarić, IV-4, Barbara Mrvčić, IV-4, Karmen Beljan, IV-4, Tea Blažević, IV-4, Dajana Čop, IV-4, Diego Vižintin, IV-7,  Andrea Vukašinović, IV-7,  Barbara Malnar, IV-7,  Adriana Tomaić, IV-7,  i Petra Paušić, IV-2. Kontak profesori iz naše škole su Lobert Simičić i Mira Žepina.

Projekti koji nastaju tijekom "Dana akcije" uklapaju se u lokalnu politiku, provedivi su na lokalnoj razini i ostvarivi su u kratkom roku i služe javnom interesu. Kreativnost je jedna od odrednica uspješno izrađenog projekta. Proces izbora najboljeg projekta provodi se nakon cjelodnevnog rada. Na formiranom "vijeću mladih" treba se izboriti za svaki dostupni glas članova vijeća kako bi jedan projekt bio proglašen najboljim! U tim završnim trenucima "Dana akcije" formiraju se i raskidaju koalicije, lobira se, zagovara i nagovara, sve kako bi se osigurala većina glasova i kako bi projekt u konačnici bio i realiziran.

Ove godine iz Grada Rijeke u provođenju projekta sudjeluju predstavnici gradske uprave koji su cijeli dan na raspolaganju sudionicima projekta:

Ured Grada - Maja Tatalović

Odjel gradske uprave za financije - Vladan Mekterović

Odjel gradske uprave za odgoj i školstvo - Sandra Stašić

Služba proračunskog nadzora i unutarnje kontrole - Dijana Radić-Matulja

Odjel gradske uprave za poduzetništvo - Sanja Marušić

Odjel gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem - Tanja Saulig-Brajdic

Zavod za informatičku djelatnost - Vlado Kon

Odjel gradske uprave za sport i tehničku kulturu - Mladen Mustać

Odjel za gradsku samoupravu i upravu - Robert Baus

Odjel gradske uprave za kulturu - Helena Semion Tatić

Odjel gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb - Kristina Dankić

U projektu "Dan akcije" sudjeluje oko stotinjak učenika iz 13 srednjih škola u Rijeci: Elektroindustrijske i obrtničke škole, Ekonomske škole, Prve sušačke hrvatske gimanzije, Medicinske škole u Rijeci, Prve riječke hrvatske gimanzije, Gimnazije Andrije Mohorovičića, Graditeljske škole za industriju i obrt, Građevinske tehničke škole, Trgovačke i tekstilne škole, Tehničke škole za strijarstvo i brodogradnju, Strojarsko brodograđevne škole za industrijska i obrtnička zanimanja, Strojarske škole i Prirodoslovne grafičke škole. Akcijom koordiniraju članovi GONG-a, Aleksandra Vinkerlić i Igor Bajok uz devet koordinatora grupa, naime svi učenici podijeljeni su u devet grupa.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 19. 11. 2008.